Hasan AKPINAR

Hasan AKPINAR

ZORAKİ MOLALAR

Uzun bir tatilin ardından işe güce geri döndük. Bayram tatili süresince boşalan Gaziantep yeniden doldu.

Dün şehir merkezinde yaşanan trafik keşmekeşliği normal hayatımıza döndüğümüzün kanıtı gibiydi.

Ben de tatilde şehir dışına çıkanlar kervanına katıldım bu bayram.

Tatil başı ve sonunda otoyollardaki trafik görülmeye değerdi.Otoyolları sıkça kullananlar,  gişeler yakınlarında park etmiş ve bekleyen araçları görünce şaşırmaz.

Otoyollarda gişeden gişeye uygulanan ortalama hız tespiti nedeniyle , sınırı aşan sürücüler ceza yememek için gişeler yakınlarında mecburu mola verir. Bu bayramda da bu molaları vermiş çok sayıda araç gördük.

Peki nedir bu şehir içinde de bazı yollarda uygulanan ortalama hız tespiti?

Araçların otoyollarda giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddesi uyarınca trafik idari para cezası otomatik olarak kesiliyor.

Yani binek araçlar için 120 KM/saat olan otoyoldaki azami hıza göre, 120 kilometrelik yolu 1 saatin altında kat edemezsiniz.

Bu sistem ile kazaların önüne geçilmesi, yakıt sarfiyatının düşürülmesi, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararın önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Ancak gelin görün ki otoyollarda 120 km hız sınırına riayet eden binek araç sayısı toplamın yüzde 10’unu bile bulmaz.

Ceza yememek içinse otoyoldan çıkmadan önce en yakın dinlenme tesisinde veya gişeler yakınlarında zaman doldururlar.

Trafik denetleme yetkililerine çağrımdır. Otoyollardaki hız denetimi sadece bu otomatik sisteme bırakılmamalıdır. Çünkü bu sistem her  kuralın bir açığını bulmakta hünerli Türk şoförünü hız yapmaktan alıkoymuyor. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz