Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

Zor kazandık çabuk kayıp ettik

Sayın Başkan İbrahim Kızıl 2005–2006 sezonunun yarısında Gaziantepspor’u devir aldı. Başkanlık sürecinin ilk üç yılını kümede kalma mücadelesi vererek geçirdi. Lig de kalmayı da son maçlarda başardı. Nurullah Sağlam ve arkasından Coucerio ile ligde sağlam bir yer edindi. Tolunay hoca ve ekibinin göreve gelmesiyle de geçen sezon ligi 4. bitirerek Avrupa bileti aldı. Biletin geçerli olması için Minsk ve Legia Varşova takımlarımdan vize alınması gerekiyordu. MİNSK takımından şansımızın da yardımıyla vizeyi aldık. Ama Varşova takımı bu vizeyi kendisi kullanmak istediğinden Gaziantepspor’a vermedi. Doğrusunu söylemek gerekirse de Gaziantepspor AVRUPA’YI ÇOK DA İSTEMEDİ.
Bu cümlenin içerisinde suçlama var gibi düşünülebilir. Bazı somut olayları tespit etmemiz gerekir. Avrupa kapıları tam 11 yıl sonra size açılmış. Bu Türkiye, Gaziantep adına Dünya’ya açılan bir pencere. Biz bu pencereden kafamızı çıkartıp, Karlofça ovalarının temiz havasını alacak tedbirleri alamadık. Avrupa öncesinde takımın geçen seneki kadrosunun korunması çok önemliydi. Kiralık, HÜRRİYET dışında yönetim bunu başardı. Takımın geçen seneki eksiği belliydi. Tolunay hoca bu eksikliklerin giderilmesinde yönetime ağırlık koyamadı. Hürriyet gitti. A kalite bir orta saha oyuncusu, Dany'i tamamlayan güçlü bir stoper, Cenk'e alternatif olacak yada eşleyecek. Rakip kaleyi gördüğünde şut atıp, topu kaleciyle birlikte kale direklerinin içine gömecek bir santrafor aldıramadı. Kendisini bir sezon başarıdan başarıya ulaştırmış ve kendisinin eseri olan kadroyu da Avrupa maçların da iyi kullanamadı.
Minsk ve Varşova takımları, Rus ekolü, fizik güce dayalı sert futbol oynuyorlar. Takım oyunu öncelikli. Oyun disiplininden kopmadan oynuyorlar. Bu takımlarla Süper Ligde ki gibi mücadele edemezsiniz. Üstelik bu iki ayaklı olan maçlarınız elemeli. Dönüşü yok.
Bir hocanın rakiplerini hor görme lüksü yoktur. Tolunay hocam bu lüksü yaşattı. Rakiplerinin teknik olmadıklarını açık ve net bir şekilde deklere etti. Rakip takımları Gaziantepspor’a karşı motive etti. Şansının yardımıyla Minsk'i geçti. Varşova’ya takıldı. Kamil Ocak’ta ki Varşova maçı için hedefi ne olursa olsun GOL YEMEMEKTİ. Maalesef koktuğunu bizim savunma oyuncularımızın yardımıyla defansın kademe hatasından golü yedik. İşi zora soktuk. Rövanşa umutluyduk ama TEKNİĞİMİZE FİZİK GÜÇ VEREMEDİK. Şaşalı, bol davetli, reklamlı Varşova seyahati sonrası, arkamıza bakarak köyümüze döndük.
Bir takım kazanı yada kayıp eder. Futbolu sevenler bunu bilir ve katlanır. Fakat kazanabileceğimiz değerlerin kaybı bizi üzüyor. Eleme maçlarında sürekli hücum oynayarak turu geçen takımlar kaç tanedir? Futbol da artık sadece hücum oynayarak sonuç alınmıyor. Tolunay hocamın Türkiye deneyimini ne yazık ki Avrupa ya taşıyamadı. Sonuçta hem ülke puan kayıp etti hem de Gaziantep.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz