Av. Elif Süeda Özdemir

Av. Elif Süeda Özdemir

YİRMİ BEŞ KURUŞ

Yeni yıla girerken 2019'dan bir çok talebimiz ve iyi dileklerimiz olsa da maalesef yeni yıl faiz ve zamlarıyla birlikte geldi. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte yüzümüz gülse de yapılan bu zammın kat be kat karşılığı cebimizden çıkarıldı.

Zaman zaman yapılan küçük tatlılıklarla, indirimlerle, terkinlerle vatandaşın cebinden çıkan miktar gündeme alınmamaya çalışıldı. Ancak her nasıl olduysa son yapılan zamlardan biri vatandaşın ilgisini fazlasıyla çekmiş durumda. Sosyal medyada ilk günden itibaren sürekli konuşuldu.

Ülke şartlarına en olumlu yaklaşan kişilerin dahi söylenmelerine sebep oldu ve ilk kez toplumsal bir tepki gördü. Market poşetlerine gelen yirmi beş kuruşluk ücretlendirmeden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Son iki yıldır fahiş oranla artan doğalgaz, elektrik, su, dolar, vergiler vs... Hiç biri market poşetlerine gelen yirmi beş kuruşluk ücret kadar tepki çekmedi maalesef.

Bu durum insanların, hayatlarının her alanında olan bir noktadan vurulmadıkça vede cebinden çıkan paraya bizzat şahit olmadıkça tüm zamlara ve fiyat artışlarına tepkisiz ve umarsız kaldığının kanıtı olmaktadır. Tıpkı peşin para yerine kartla harcama yapıldığında para harcamamış hissi uyanması gibi aynı şekilde ödediğimiz vergiler ve zamlar da hiç verilmemiş ödenmemiş hissi uyandırdı bazı kesimlerde. Ta ki poşete yapılan yirmi beş kuruşluk zam gelene kadar...

2018'de yapılan %40 lık MTV artışı, tepki aldığı için % 25 e indirildi. 2019'la beraber gelen MTV zammı, devletin alamadığı %15 lik dilimi nasıl taksitle aldığına delil oldu. Ve dahi elektrik, doğalgaz, alkol, sigara, köprü geçiş ücretleri yapılan zamlarda cabası.

Eksiği ve fazlayı karşılaştırıldığında hayat pahalılığının her geçen gün arttığına, asgari ücretin artan oranının zamlarla birlikte geri alındığına ve vatandaşın cebinde eskisinden de az bir miktar kaldığına üzülerek şahit olmaktayız. Dileriz ki tüm bu zorlaşan şartlar bir gün yirmi beş kuruşluk poşet kadar değer kazanır...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz