M. Ulaş İNBAŞI

M. Ulaş İNBAŞI

Yenilgiler haftası

Hafta sonu Gaziantep’in takımları adına garip yenilgiler haftası oldu. 

Pozisyonsuz maçta Gaziantepspor orta sahadan kendi kalesine attığı golle mağlup oldu.
Royal Halı Gaziantep, son iki dakikasına 6 sayı önde girdiği maçı 12-0’lık seriyle kaybetti.
Şahinbey Belediyespor, geriden gelip kazanma noktasına getirdiği Galatasaray maçını tie-break setinde kaybetti.

 

Gaziantepspor ile başlayalım.
Hemen herkes Arokoyo’nun geri pası ve Karce’nin bu golü nasıl yediğini konuşuyor.
Evet doğrudur, az rastlanır bir gol yedi Gaziantepspor.

 

Hata kimde, tartışılır; rakip sahada kullanılan serbest vuruşu düzgün kontrol edemeyip orta sahadan kaleciye geri pas veren Arokoyo’da mı, top kontrolünde topun arkasında kalmayan Karce’de mi yoksa sahanın her yerinin köstebek yuvası haline gelmesini sağlayanlarda mı?
Herkes farklı bir suçlu bulmuştur şimdiye kadar.

 

Gelelim benim takıldığım konuya.

Muhammet’in sakatlığının ardından Okan Buruk iki haftadır forvetsiz bir sistem arayışı içinde. Galatasaray maçında Chibuike, Gençlerbirliği maçında da İbrahim Akın hocanın oyun sisteminin kurbanı oldular.

 

Ne Chibuike’de ne de İbrahim Akın’da forvet oyuncusunun yetenekleri var. Bu iki isim forvet oynadıklarında ne takıma katkıları oluyor ne de üretkenlikleri kalıyor.

 

Kenarda beğenirsin beğenmezsin ki önceki maçlarda görev almış Oğulcan ve Serhan var ki beğenmesen kadroya almazsın. Kaldı ki Oğulcan, yetenekleri olan bir golcü. Oyuna girdiğinde yakaladığı pozisyonla da bunu ortaya koydu.

 

İki haftadır Gaziantepspor kaleden uzaklaştı, cezasını da iki mağlubiyetle aldı. Sanırım forvetli sisteme dönmek için Muhammet’i bekleyeceğiz. Umarım uzun sürmez.

 

BOYALI ALANDA SIKINTI VAR

Royal Halı Gaziantep, kazanmaya çok yakın olduğu Galatasaray maçını son dakikalarda hediye etti.
Bu sezon mor-sarılı takımla ilgili beklentiler büyüdü. İlk iki maçta ortaya konan performanslar da bunda etkili oldu. Sonrasında sakatlıklar, sahada üretimde yaşanan günlük sıkıntılar takımdan beklenen verimin alınamamasına neden oldu.

 

Gelelim Galatasaray maçına.

Royal Halı Gaziantep, hafta içinde Avrupa’nın önemli şutör gardlarından Lakovic’i kadrosuna kattı.
Lakovic’li kadrosuyla Galatasaray karşısına çıkan Royal Halı Gaziantep Zdovc ve Erden’den yoksun sahadaydı.

Maç boyunca Galatasaray potasına 33 üçlük gönderen mor-sarılıların kullandığı ki sayılık atışlar ise 32. 33 üçlükten bulunan isabet ise 9. Bu iyi bir veri değil ki son dakikalarda girmeyen üçlükler maçın el değiştirmesine neden oldu.

 

Pota altı savunmasında genel olarak sıkıntısı bulunan Royal Halı Gaziantep’te öndeki savunmacılarda kolay geçilince basit sayılar yedi. Mor sarılıların pota altı savunmasını bir an önce oturtması gerekiyor.

 

Mor-sarılıların 49-36’lık skoru 7-22’lik seriyle 57-58’e getirmesi en büyük artılarından. Maç içinde birkaç kez bu şekilde geri dönüşler yapan Royal Halı Gaziantep maçın sonunu getiremedi.
Maçın en dramatik durumu ise son üç dakikada yaşananlar. 6 sayı farkla son dakikalara giren Royal Halı Gaziantep, 12-0’lık seriyle maçı kaybetti. Son anlarda işlemeyen üçlük silahı bumerang misali Royal potasına döndü.

 

Mor-sarılılar iyi oynadığı, maç içinde geri dönüşler yaptığı bir karşılaşmayı son dakikalardaki verimsiz oyunuyla kaybetti.

 

KARAR ANLARI

 

Hafta sonunu mağlubiyetle kapatan bir başka takım da Şahinbey Belediyespor.
Geçen hafta İnegöl Belediyespor’a beklenmedik bir şekilde mağlup olan mavi-beyazlılar, Galatasaray karşısında oldukça istekliydi.

 


Şahinbey Belediyespor, istekli bir oyun ortaya koymasına karşın, özellikle set sonlarındaki tercihler elde edilebilecek bir galibiyetin önünde geçti.


 Kaybedilen 1 ve 4. setlerde son sayılarda atılan topların adresinin belli olması Galatasaray savunmasının bloklarının kolay yer tutmasını sağladı.

Servis karşılamada hata sayısını azaltan Şahinbey Belediyespor, maç özelinde son sayılardaki top dağıtımını yapamayınca 3 puanla ayrılabileceği bir karşılaşmadan 1 puanla ayrılmak zorunda kaldı.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz