Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

WHATSUP ANKETİ

Şu Corona var ya… Allah’ın insanlara bir lütfu.Beraberinde, tüm dünyada,sokağa çıkma yasağı getirdi. İnsanlara bol bol düşünme ve nefis muhasebesi yapmaimkânı verdi. Bir virüs olarak insana ‘meydan okudu ve ‘bu âlemde bir hiç olduğunu’ hatırlattı. Tabii ders alana… Çok kişi gibi ben de düşünme ve yazma imkânı buldum. Epeydir siyasi hayat haberleri gündemde yer almaz oldu. Acaba dedim, gündemimi bir değiştirsem de,Türk siyasi hayatında partiler’ konusu üzerinde bir whatsup anketidüzenlesem Gruptaki arkadaşlar bu konuda ne derler,sorsam, dedim. Konu çok boyutla ama ben daralttım ve soruyu şöyle sordum: Birileri, iktidara gelemeyeceklerini %100 bile bile, neden parti kurar? Beklentileri nedir? Birer cümle ile fikrinizi ifade ederseniz mutlu olurum.

Gelen cevapları sizinle paylaşıyorum:

-Parti kuranlar, iktidar ‘olamama’ ihtimalini düşünmezlerki… İhtiyaçtan (!) doğduklarını sanırlar. Ya tutarsa’ diyebile düşünmezler. ‘Kesin iktidarız’a inanırlar.

- Şerefsizliğini ilan etmenin en kolay yolu budur. Bir de aynı zihniyetteki canlı türlerini bir araya getirmenin kolay yolu da budur.

- Çok defa, içinden çıktıkları camiaya olan kin ve nefretinesiri olduğu için

- Kurucular, heveslerine tapan insanlardır. Para meselesi değildir, para ikinci derecededir.

- Bir k salak kandırırsa % 0001 de olsa ne koparırlarsa, birileri lehiner… Önemli olan, bu vatana zarar vermek...

- Fitne… Amaç büyük çoğunluğu bölmek Yani yavşaklıkyapmak ve psikolojik tatmin sağlamak… İntikam hırs, egoizm, ihanet ve en kötüsü şerefsizlik için…

- Belki de meydanlara nutuk atarak rahatlamak içindir. Yani işte böyle…

- Kurulduktan sonra, çok kısa bir süre içinde, ‘Siyasî Partiler Mezarlığı’nda yerlerini almak için…

- Siyaset bir geçim kaynağıdır. Muhalefet partileri arasında milletvekili olmak için verilen savaşları bir görsen hayret edersiniz.

- Karıştırma, bulandırma Abi bunu ben biliyorum ama söylemeyeyim. Soysuzluk içine işlemişse ne yapsın. Elinde değil.

- Bir fiyatı vardır, imkân doğduğunda satmak amaçlıkurulurlar.

- Birilerine yamalık olup parsayı toplamak… Bir de kuyruk acısı olanlar var ya… Onlarda intikam hırsı var. Eğer kuruculara bakarsanız, önceden hep siyasi partiler içinde yer almış ve şutlanmış olanlardır hep kurucular…

- Olur mu? Diyeceksiniz ama bana göre,iktidara gelmemek’ için

- Eski yerlerinden şutlananların, parti kurarak kendilerini tedavi etmek için…

- Şahsiyetsiz kalanların, tekrar şahsiyet kazanla (!)gayretlerinden…

- Parti kuranlara devlet yardım ediyor mu? Bilmiyorum da…  

- Bir latife yapayım: Milli bayramlarda özel günlerde protokolde yer kapmaya yarar. En arkada oturmaktaniyidir.

- Kurucular var ya… Uzaktan kumandaya tabi oldukları için taşeronluk yaparlar. Devlet, millet ve ülke önemlideğildir onlar için… Önemli olan uşaklık gereği verilen emirleri yerine getirmektir.

-Bir nal, atı nasıl kurtarıyorsa bir oy da bazen kaybettiriyor.Onların amacı iktidar olmak değil karşı tarafa iktidarıkaybettirmektedir. Bir düşün Şapşal Partisi, İslambol'daaday çıkarmasaydı Bilmemkiminoğlu, müdür olamazdı. 

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz