İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

VASIFLI ELEMAN

Günümüzde ne yazık ki vasıfsız eleman bulmak zorlaşıyor. Evet vasıflı demedim, Vasıfsız! Bir işi yapacak veya yapabildiğini zanneden bir çok bireyle karşılaşırsınız ama o işi hakkıyla ve sizin istediğiniz gibi yapabilen eleman sayısı bence yok denecek kadar az. Sanayide usta, bakımcıda teknisyen her geçen gün biraz daha gerileyen iş yeteneği. Aslına bakılırsa yetenekler pratik yapıldıkça gelişen olgular olmasına karşın, piyasada her gün aynı işi yaparak kendini geliştiren ustalar göremediğimiz gibi bir de sanki her geçen gün daha geriye giden el becerileriyle karşılaşıyoruz.

Vatandaşın ne zorluklarla kazandığı cebindeki parasına, hakkının misli misli göz koyan işine saygısı olmayan kendine saygısı olmayan insanlara vasıflı eleman demek aka kara demek kadar yanlıştır. Onarılması gereken üç parçanın ikisini onarıp, o iki parçadan beş parça parası alıp ve kalan diğer bir parça için tekrar gelsin zihniyetine sahip insanlar var oldukça ne bizim eskimiz onarılır ne de bunların kökü tükenir. Halk olarak bozulan bir aleti çöpe atmak yerine onu yaptırıp, yeniletip biraz daha kullanmayı çok severiz. Ama gel görelim ki günümüz insanı bunun olmasından yana değil.

Eskilere her şeyin nasıl bu kadar uzun ömürlü olduğu sorulduğunda, büyüklerimiz bozulan bir şeyi atmak yerine onu onarmayı tercih ettiklerini söylerler. Yani işin sırrı sürekli yeniyi eskitmek değil de yeri geldiğinde eskiyi yeniletmekteymiş. Hâl böyle olunca tabi sevgi, saygı, hoşgörü uzun ömürlü oluyormuş.

Uzun lafın kısası, dünyanın böyle bir hâl aldığını görmek gerçekten üzücü. Herkes kendi çıkarı peşinde, tuttuğunu koparmanın peşinde. Karşısındakini düşünen yok, hoşgörü, tahammül desen zaten yok. Herkes bir yol tutmuş, tuttuğu yola inanmış ve yaşam mücadelesini veriyor. Umarım her şey daha güzel olur insanlar birbirini daha iyi anlar ve anlaşabilmek için bağırıp çağırmaya gerek kalmaz. Selametle.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz