Yalçın Bozdemir

Yalçın Bozdemir

VAR Anadolu'ya yarar

Futbol, toplum olarak çok değer verdiğimiz bir spor dalı. Gerek izlemesini, gerek oynamasını çok seviyoruz. Bundan dolayı da tuttuğumuz takımlara, çok candan bağlıyız.

Bu durum bazen bizleri çok çirkinleştiriyor. Bu da inkar edilemez bir gerçek. Destekçisi olduğumuz takımlar aleyhine verilen hakem hatalarından dolayı gerek sahaya maddeler atıyor, gerekse hiç hoş olmayan çirkin tezahüratlar yapıyoruz. Futbolun eğlence olduğunu unutup, holiganlaşıyoruz.

Bazen gerçekten de bizi çıldırtan hatalar olabiliyor. Tabi bu bizim çirkinleşeceğimiz anlamına gelmiyor. Hepimiz tuttuğumuz takımların hakem hataları yüzünden kaybettiği konusunda dert yanıyoruz. Bu durum özellikle Anadolu takımlarımızın çok canını acıtıyor. 4 büyükler dediğimiz kulüpler biraz daha az zarara uğruyor. İşte bu noktada VAR sistemi devreye giriyor artık.

Türkiye’de ilk defa kullanacağımız “VAR” sisteminin daha adaletli bir oyun için olması gerektiğini düşünenlerdenim. Bu sezon Süper Lig ve 1.Lig play-off müsabakalarında kullanılacak olan bu teknoloji ile özellikle Anadolu takımlarına yapılan hakem hataları azalacak diye düşünüyorum. Bu sistemin 4 büyükler dediğimiz takımların ise canını fazlasıyla yakacağını düşünüyorum. Mesela onlar en ufak müdahalede penaltı, faul alamayacak. Ya da Anadolu takımlarıyla oynadıkları karşılaşmalarda, onlar lehine verilen yanlış kararlardan faydalanamayacaklar. Futbol denilen bu oyun daha hakkaniyetli olacak gibi.

Sadece takımların yararına olduğu gibi düşünülse de “VAR” teknolojisi hakemleri de baskı altında kalmaktan kurtaracak gibi geliyor. Yanlış karar verse dahi “VAR” sisteminin varlığı onları rahatlatacak. 

Kısacası,” VAR” teknolojisi hem Anadolu kulüpleri için hem de hakemler için yararlı olacaktır. 4 büyükler için ne kadar yararlı olur ne kadar zararlı olur onu da sezon içerisinde göreceğiz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz