Gülşah SERT

Gülşah SERT

Vali Davut Gül

Hakkında herkes bir şeyler yazdı… Valiler kararnamesinin açıklanmasıyla birlikte tüm gözler ona çevrildi. 2000 yılında kaymakam adayı olarak görev yaptığı Gaziantep’e bu kez vali olarak atandı Sayın Davut Gül.

Sivas’tan halkın yoğun ilgisiyle uğurlandı… Valilik binası önünde düzenlenen uğurlama töreninde protokolden ziyade vatandaşların tavrı, üzüntüsü, döktüğü gözyaşı Gaziantep’in özlediği vali profiline kavuşacağının önemli sinyaliydi.

Kendisini iki kez ziyaret etme şansım oldu. Biri gazetem Telgraf ekibi ile diğeri de mensubu olduğum Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti ile… GGC yönetimi olarak ilk ziyaretimizde edindiğim izlenim ve konuşması esnasında kullandığı, “yerel basın şehrin hafızasıdır” sözünün derinliği beni bir hayli umutlandırmıştı. Yerel basının güçlü olması gerektiğini söyleyen Vali Gül, “Yöneticilerle halk arasında köprü vazifesi görüyorsunuz, biz sizin sayenizde kendimizi halka anlatıyoruz. Biz bugün varız yarın yokuz ama siz daima bu şehirdesiniz, bu şehrin hafızasısınız” demişti.

Gerek siyasilerden gerek bürokratlardan gerekse de STK yöneticilerinden yerel basının önemli bir güç olduğu söylemini defalarca duymuşuzdur ancak “hafıza” olarak nitelendirilmek işaret ettiği derinlik açısından çok kıymetli gelmişti. Basın mensupları olarak bizim de kendisinden tek beklentimiz daha önceki dönemlerde doğru bilgiye ulaşma noktasında “gazetecilere” kapanan kapıların tekrar açılması olacaktır!

***

Vali Davut Gül göreve başlayalı henüz 1 ay olmadı. Hızlı bir şekilde ‘hayırlı olsun’ ziyaretlerini kabul ederken bir yandan da kurumlardan çalışmalarıyla ilgili brifing aldı, toplantılar yaptı, kurum ve kuruluşların çalışmalarını yerinde inceledi, şehri tanımaya çalıştı. Şehrin sorunlarını bildiğini ve Gaziantep’in gelişimine katkıda bulunacak her projeye açık olduğunu her platformda dile getirdi. Sağlık, güvenlik, turizm, sanayi, spor ve eğitime verdiği önemi her fırsatta vurguladı.

Her hareketinden her açıklamasından vatandaşla iç içe olacağı sinyallerini veren Vali Gül’ün Gaziantep’teki ilk talimatı hukuki çerçevede vatandaşların işlerini kolaylaştırmak doğrultusunda oldu.

Hastanelere gidip hastalarla görüşmesi, devlet kurumlarında işlem yaptıran vatandaşların şikayetlerini dinlemesi, Valilik binasındaki ‘Açık Kapı’ noktasına müracaat eden vatandaşlarla görüşmesi, okulları ziyaret edip öğretmen ve öğrencilerle sohbet etmesi, karakollara, güvenlik noktalarına giderek güvenlik güçlerinin halini hatrını sorması ve buna benzer uygulamaları ‘Halkın valisi’ olacağının önemli göstergeleriydi… Kaldırılan ‘Halk günü’nü yeniden başlatması, vatandaşların fikir ve önerilerini dikkate alması ise alkışlanması gereken diğer önemli bir adımdı.

Kısa sürede Gaziantep’in kanayan pek çok yarasına parmak bastı. ‘Eğitimde yüz gün’ projesi ile gençliğe ne kadar önem verdiğinin ve eğitimle ilgili ciddi adımlar atılacağının sinyallerini verdi. Okullarda spor kulüplerinin kurulması ve lisanslı sporcular yetiştirilmesi talimatı, uyuşturucuyla ve gürültü kirliliğiyle mücadelesi ve pek çok girişimi şimdiden gönülleri kazandı. 

Elbette Vali Gül hakkında yazacak çok şey var. Gelmesinin üzerinden bu kadar kısa süre geçmiş olmasına rağmen herkeste olumlu izlenimler bırakan Vali Gül’ün Gaziantep’e çok şey katacağı kesin. Gaziantep’e gelen bir vali için uzun zamandır ilk defa olumlu bir hissiyata ve izlenime sahip olduğum için izlenimlerimi paylaşmak istedim. Umarım Gaziantep ve kendisi için hayırlı olur.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz