Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Uyuşturucu denen illet!

Türkiye’de gençleri yıllarca terör örgütleri zehirledi, şimdi bunlara bir de hızla yaygınlaşan bonzai eklendi.

Boylu-poslu yakışıklı gençler bonzai kullandıklarında bir anda acınacak hale gelebiliyor.

Son yılların en büyük illeti haline geldi uyuşturucu!.. Kiminle konuşsanız, hemen bir çoğu uyuşturucu illetinden dert yanıyor!.. Sağımızda-solumuzda, komşuda, esnafta mutlaka uyuşturucu kullanan birilerine rastlar hale geldik.

Kullanım yaş ortalamasının 8-9’a kadar düştüğü uyuşturucuyu, 14-15 yaşındaki çocuklar, çiklet satar gibi 5-10 liraya satıyor ve maalesef yasalar, bu illete engel olamıyor!

Nedeni ise, uyuşturucu tacirlerinin, bu çocukları maşa olarak kullanması!..

Siz satıcıyı yakalasanız bile onlar yeni kurban buluyor kendilerine!

Gaziantep için ciddi bir meseleye dönüştü bu durum ve çözüm için ciddi ciddi oturulup düşünülmesi gerekiyordu.

Gaziantep bir zamanlar baly ve tiner bağımlıların merkezi haline gelmişti. Kulakları çınlasın Asım Güzelbey’in Belediye Başkanlığı döneminde rehabilitasyona yönelik ciddi çalışmalar yapıldı. Eğitim ayağı da eksiksiz tamamlanınca, bu sorun azaldı.

Şimdilerde ise, tinercilerin yerini bonzai kullananlar aldı maalesef!..

Tıpkı Gaziantep’in olduğu gibi, Büyükşehirlerin gerçeği haline geldi artık bu mesele!

Rakamlar ürkütüyor gerçekten!.. Bonzai bağımlısı gençler, bu illeti kullandığında acınacak şekle geliyor, eriyip bitiyorlar adeta!.. Aileler ise bunlara hiçbir şey yapamıyor.

Nasıl çare bulunur bilmiyorum ama “bataklığı kurutacağız” söylemlerinin bir an önce gerçeğe dönüşmesi gerekiyor artık!..

Terör örgütlerinin yıllardır beslendiği bu alan, yasa dışı iş yapmak isteyen her türlü karanlık gruplara hizmet ediyor!..

Uyuşturucu sorunu böylesine alarm verirken, görev sadece devlete düşmüyor sadece!

Bu konudaki mücadelede en etkili yöntem; içinde sivil toplum kuruluşları, aile ve eğitimcilerin olduğu ulusal bir politika oluşturulmasıdır.

Bunun için elele verelim ve bu çirken hayattan gençlerimizi çekip çıkartalım. Ne kadar başarılı olursak olalım, kaç kişiyi kurtarırsak kurtaralım, yeter bize…

Hep birlikte el ele verelim ve onlara ikinci bir şansı mutlaka verelim.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz