Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

UYU ALİ YAT UYU

Cumhuriyetin ilk yıllarında ilköğretim çağına giren öğrenciler okullarımızda alfabe ile karşılaşırlardı. 1980 yılına kadar yukarıdaki başlık alfabenin ilk sayfalarıydı. Uzun zaman da bizim eğitimimize kadar girmişler, bizi uyutuyorlar diye eleştirildi. 1980 sonrasında da kaldırıldı. Şimdi ki eğitim sistemimizde ilköğretimde böyle bir ifade yok. Ama bu kez de "Çocuklar siz düşünmeyi, sizin yerinize biz düşünürüz" ifadesi geldi. Dolaysıyla çocukluktan başlayıp, mastır ile sonuçlanan eğitim sonu dahil olmak üzere insanlarımız soru sormayı unuttu...

Bunları neden yazıyorum. Dünya da ve ülkemizde en çok sevilen spor futboldur. Futbol bir eğirim sürecidir. Futbola başlayan gençlerin eğitimi 10-12 yaşlarında başlıyor. Antrenmanlar, oyun kuralları, çabukluk, zihinsel düşünce, psikolojik eğitim, özetle spor pedagojisi futbolculara, sporculara monte edilmeye çalışılıyor. Bu süreçte olumlu artıları yükleyenler daha üretken ve başarılı oluyor. Futbolcu, beden sermayesini, ekonomik sermayeye çevirerek hayatını kazanıyor.

Bu süreçte gençlerin tercih ettikleri spor dallarında başarılı olması için mutlaka spora ilk başladıklarında uzman deneyimli, bilgili, sevecen, spor psikolojisini ve pedagojisini bilen kapasitesi yüksek otorite antrenörler ile çalışması başarıyı artırıyor. Bu tip hocalar ile çalışan kulüplerimiz genelde daha başarılı oluyorlar.

Büyükşehir de Mehmet Şahan hocamızdan sonra Suat Kaya göreve başladı. İlk maçında Konyaspor’dan üç puan alan hocamız ve ekibi, Kayseri de galibiyeti kaçırıp Gaziantep'e bir puan ile döndüler. Gelecek adına iyi bir başlangıç yaptılar. Bu maçta yediğimiz gol beni yakından ilgilendiriyor. Tüm takımlar, rakiplerinden gol yiyorlar. Kalelerinde gol görüyorlar. Neden bu gol önemli?

Savunma yapan ekibimiz kendi ceza alanı içerisinde, gol çizgisinden maksimum 16.5 metrelik bir mesafede pas yaparak topu oyuna sokmak arzu ve isteğindeler. Kaptırdılar. Rakip kazandı ve ağlarımızı havalandırdı. Takımımız, soyunma odasına moral ile girecek iken, demoralize olduk.

Ayni olay yakın zamanda Süper Ligde Fener-Elazığ maçında yaşandı. Yılların tecrübesi Orhan Ak, ceza alanı içinden topu oyuna kazandırmak sevdası içerisinde iken, Musa Sov, kendinden kaptığı topla golünü atarak takımını ateşledi... Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Ben Gaziantep  Kanal 27 de katıldığım her "Spor Vizyon Programın da" Özellikle savunma oyuncularının, rakipten baskı yediklerinde topu, sağlama oynayıp kornere, taca yada tek vuruşla ceza alanı dışına çıkarmaları gerektiğini vurguluyorum. Futbol hatalar oyunu olsa dahi, bu tip olaylar, savunmada basit bir kural.

Suat hoca Galatasaray da UEFA kupasını kaldırdı. Yüksek derecede maçlar oynadı. Popescu'nun hiç riskli oynadığını hatırlıyor mu. Buradan hareketle Suat Hocam da talebelerine savunma bölgesinde risksiz oynamayı ve forvet hattında oynayan oyuncularına da kaleyi gördüklerinde, doğrudan kaleye şut atmalarını konusunda etkin bir eğitim vermesini bekliyoruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz