Ahmet ASLAN

Ahmet ASLAN

URFA ADAYLARI MI DEDİNİZ?

“Bizimkiler” dizisini hatırladınız mı? Döneminin en iyi dizisiydi. Hayatımızın içinde karakterler sokağımızdan insanlar vardı. Nazan anne, koruyucu ve sevecen tavrıyla annemiz, ticarette bir türlü başarı sağlayamayan dayı Nazım dayımız olmuştu.

 

 

Buyruuuun” diye koşup gelen kapıcımız Cafer’i de unutmuş değiliz. Cimri apartman yöneticisi Sabri bey, “vatandaşa cart Curt yok” diyen kabadayımız Horozcu Yavuz. Ama en güzeli saçı başı birbirine karışmış Baykuş Cemil’di.

 

 

Kavga, gürültü çıktığında “koş Sevim, koş” diyen sesi kulaklarımızda hala. Sadece kulaklarımızda mı?

 

Değil tabi ki. Seçim havasına girdiğimiz şu günlerde aday adaylarına bakınca  “koş Sevim, koş” diyesimiz gelmiyor mu? Şu kavuklusundan, Yeniçerilisine, Amerika’yı yeniden keşf ettiğini sanan aday adaylarına bakınca  Baykuş Cemil gibi kadehleri devirmeden de “koş Sevim, koş” demiyor muyuz?

 

Osmanlılar zamanında yaşamış olsa Yeniçeri olmaktan köşe bucak kaçacakların, kafası her an kılıçtan geçeceklerin bugün kılıçla, Yeniçeri kıyafetiyle show yapmasına Baykuş Cemil gibi “koş

 

Sevim, koş” demeyip  ne diyebilir ki insan?

 

Ya da Antep özelinde hem AKP  hem de CHP’de  “Urfa adayıyım” diye ortaya çıkanları Baykuş Cemil duysa Sevim’i çağıracak yerde kendini o meşhur camdan aşağı atmaz mıydı?
Çiçek Abbas filmini de hatırlamanızı istesem. İki şoförün hikayesini anlatan o meşhur replik aklınıza geldi mi? “Ne demek Şakir” diye soruyordu değil mi?

 

 

Soruyorum ben de, “ne demek Urfalıların adayıyım.”Hasbelkader Urfa adayı olarak ortaya çıkışınız bugünler de çok moda olduğu üzere “makul neden” sayıldı diyelim.

 

Urfalıların yoğun yaşadığı Vatan Mah., Aydınlar, Perilikaya, Güzel Vadi Kobani olayları sırasında ateş altında iken “ne yaptınız” diye sormaz mı Urfalılar?

 

Suruç 200 bin mülteciyle boğuşurken, köylerde ahırlar bile ev niyetine mültecilere açılırken, küçücük çocuklar bir kutu süte günlerce ulaşamazken kimsenin Urfalılığı tutmaz ama seçimlerde aday adayı olmanın avantajı, statü devşirmenin fantezisi, ceylan derili koltukların cazibesi mi Urfalı olunduğunu hatırlatır? 

 

 

Hadi bu avantajlar size Urfalı olduğunuz hatırlattı diyelim.Urfalı seçmen unuttuğunuz o günleri hatırlamayacak mı?

 

Soruyorum, madem siyaset yapacaksınız madem aday olacaksınız güveneceğiniz tek şey Antep’te yaşayan Urfalıların oyu mu olacak? Kişisel yetenekleriniz, siyasi tecrübeniz, halkın içindeki durumunuz hiç mi gözden geçirilmeyecek? Urfalı olmak Antep’te adaylık için biricik sebep olacaksa seçimler için nüfus cüzdanımızın doğum hanesi tek belirleyici neden mi sayılacak?
Sevgili Romalılar, saygıdeğer Antepliler, Antep’le Urfa’yı seçimde birleştiren ağalar; bilmenizi isterim, Urfalılar ünlü yazar Bekir Yıldız’ın anlattığı eski Urfalılar değil.

 

 

Aşiret beylerine dolarların sayılıp ihale sözlerinin verildiği günler ”Bizimkiler” dizisi gibi çok eskilerde  kaldı artık. 

 

 

Urfa adaylarına, Urfalı kimliğe güvenerek ortaya çıkan “bizimkilere” Urfalı ve Antep’te yaşayan Urfalıları iyi bilen biri olarak “Çiçek Abbas” filminde Şener Şen’le İlyas Salman’ın dolmuş durağında bağırdıkları gibi, ”haydi Aksaray, Aksaraaaayyy, Aksaray’a” desem çok mu abartmış olurum?

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz