Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

UNUTMADIK - UNUTAMADIK

Her vesile ile ‘hak-hukuk’ ve 'adalet'ten bahseden CHP'nin, eski Adalet Bakanlarından Mehmet Moğultay'ın, görevi sırasında, 'ben CHP'lileri işe almayacağım da MHP'lileri mi alacağım' demesinin üzerinden neredeyse çeyrek asır geçti ama biz unutmadık.

Cumhurbaşkanı Erdğan’ın bir zamanlar, Duruma göre politik kararlar verdiğini düşündüğüAnayasa Mahkemesinin kararlarını tanımıyorum ve saygı da duymuyorum"diyerek AYM’ne rest çekip, tepki gösterdiğini de unutmadık.  Bu tepkinin, bir yönetici olarak telaffuzu pek uygun olmadığını ama halkın vicdanında olması gereken yere kaydedildiğini unutmadık.

 

Bir zamanlar, Şırnak'ta bir karakola yıldırım düşmüş sekiz askerimiz şehit olmuştu. Bizim fizik profesörü Hardal İnönükarakolu ziyaret etmiş ve yaralı askerlere yıldırım düştü de kaçamadınız mı? diye sormuştu. İşte bu dallamaakademisyen, hem Prof. Unvanlı, hem de Türkiye’ninBaşbakan Yardımcısıydı. Bir düşünün bizi kimler yönettiyıllarca Bunları hiç unutmadık.

 

Bir zamanlar, ülkemizde nazırlık da yapan, Ege Man Bay İşisimli bir politikacının, ‘bakara, makara’ diyerek, Kur’an-ıKerim’in bir ayetiyle alay ettiğini, kendisi bunu ‘tevil etmek’için olmadık çaba sarf etmesine ve manevra yapmasınarağmen insanların açıklamalardan tatmin olmadığını ve Prag’a Büyükelçi tayin edilince, uçakta çekilen içki faslı resimlerini de unutmadık. Belki unutanlar vardır ama arşivlerin böyle unutmak gibi bir huyu yoktur.

 

Bir zamanlar, dürüst politikacı ve Karaoğlan lakaplı Ecevit’in döneminde ABD, baş katil APO’yu Türkiye’ye vermeye karar vermişti.Afrika’ya Uçak gönderin oradan alın’ demişti. Onu getirecek olan uçak devlette olmadığı için Bursalı iş adamı ve eski bakanlardan Cavit Çağlar’ın uçağı emaneten alınmıştı. Şimdilerde dünyanın her neresinde olursa olsun, bir kişi bile olsa, bir Türk vatandaşı acil durumda, oradan Türk uçakları ile özel olarak getiriliyor.Unutmadık ama siz de unutmayın.  

 

Merhum Özal, Hardal İnönü için “ Paşazade, babası Cumhurbaşkanı olmasaydı liseyi bile bitiremezdi ne profesörü “ demişti de cevap verememişti. Ayrıca,Paşazade İktisat bilmezler ekonomiden anlamazlar o anlattıklarını gelsin de küçük Turgut' a anlatsın” demişti de yine bir cevap verememişti. Fakat ne yazık ki bu adamın Başbakan Yardımcılığından daha önemli bir görevi vardı. O da TÜBİTAK’ın gizli başkanı idi ve TÜBİTAK’taki her türlü tayin, her türlü gelişme ondan sorulur, ondan izinsiz hiçbir şey yapılmazdı. Unutmadık…

 

İstanbul’da birinci köprünün yapılmasına karar verildiğinde tüm kronik muhalefet karşı çıkmış, bitince de en çok onlar kullanmışlardı. İkinci köprünün yapılmasınakarar verildiğinde tüm kronik hastalıklı muhalefet buna da karşı çıkmış, bitince de hiç biri ‘ben geçmem’ dememişti.Üçüncü köprünün yapılmasına karar verildiğinde tüm kronik, müzmin hastalıklı muhalefet buna da karşı çıkmış,bitince de hiç biri ‘ben geçmem’ dememişti. Çanakkale Boğazı’na köprü yapılmasına karar verilince, tüm kronik, müzmin hastalıklı muhalefet buna da karşı çıkmış.Göreceksiniz bitince de hiç biri ‘ben geçmem’ demeyecektir. Eşekler bile bir hata yapınca, aynı hatayı tekrarlamazlar.

Ben unutmuyorum da, siz de unutmayın. Bir yere not alın. Tarihe not düşün. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz