İsmet DEĞİRMENCİ

İsmet DEĞİRMENCİ

TÜKETİCİ BİLİNCİ

Değerli Telgraf Gazetesi okurları,


Bu yazımda sizlere bir tüketicinin alış veriş için çarşıya veya markete gittiği zaman dikkat etmesi gereken konular nelerdir ondan bahsedeceğim.
Kıymetli okuyucular      

 

Tercihlerimiz bizi biz yapan değerlerdir.

Bu açıdan kendi değerlerimizi mutlaka iyi anlamalı, iyi değerlendirmeliyiz.
Değerlerimizi iyi anladığımız gün, bilinçli tüketici olma yolunda ilerlemişiz demektir. Bilinçli tüketici ise toplumun geleceğe güvenle bakması ve sağlıklı nesillerin yetişmesinde de önemli rol oynar.
Olmazsa olmazlarımızdan olan temel gıda maddeleri, sıcak günlerde içimizi serinletmek için içtiğimiz gazlı içecekler, meyve suları veya kahvaltı sofralarında bulunan salam, sosis, sucuk gibi gıda maddelerini alırken neye göre tercih edeceğiz.
En ucuz olanı mı alacağız.

 

Genelde araştırmalarımıza göre ucuz olan tercih ediliyor.
Bir kesim tüketicilerimiz de pahalı olanı tercih ediyor.
Bazı tüketicilerimiz de reklamını en çok beğendiği ürünü tercih ediyor.

 

Tüketicilerimizden bazıları da ürün üzerinde sertifikaların daha çok bulunduğu ürünleri tercih ediyor.

 

Bir ürünü alırken ne kadar ucuz, ne kadar pahalı veya ambalajının ne kadar gösterişli olduğu, sertifikalarının ne kadar çok olduğu, televizyonlarda ve radyolarda reklamının ne kadar çok yapıldığı bizleri yanıltmasın.

 

Önemli olan alacağımız gıda maddesinin veya temizlik maddesinin(vs.) üretim esnasında içlerine konulan koruyucu maddelerin sağlık açısından bize ve çocuklarımıza verdiği maddi manevi zararını veya faydasını bilmemiz ve öğrenmemizdir.

 

Peki, nasıl öğrenebiliriz?

 

Alış veriş yaparken öncelikle Tarım ve Köy işleri Bakanlığın işletmeciye verdiği üretim iznine bakmalı, son kullanma tarihi muhakkak kontrol edilmeli, ürünün etiketini inceleyerek ürünün içindeki gıda katkı maddelerinin ne kadar sağlıklı veya ne kadar zararlı olduğunu içeriğini inceleyerek alışveriş yapmalıyız.

 

Tüm tüketicilerimizin sağlığına zarar vermeyen ürünlerle beslenmesi dileklerimle…

 

 

Tüketici Koruma Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı  

İsmet DEĞİRMENCİ

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz