Mehmet YEDİPINAR

Mehmet YEDİPINAR

TÖVBE KAPISINI ÇALMAKTAN VAZGEÇME

Değerli Okurum geçen hafta akıl gözü başlıklı yazımda Allah’ın varlığını ispat etmiştik, bugünde Allah’ın Tevvâb isminden bahsedeceğiz.

 

Bismillahirrahmanırrahim…

Tevvâb  ne demek? Kullarının tövbesini kabul eden demektir.

 

İsyanlarının artmasıyla tövbe kapısından uzaklaşan kullarını, Cenâb-ı Hak değişik vesilelerle düşünmeye ve pişman olmaya sevk eder. Çünkü bu kendisinin Tevvab ismi gereğidir.

 

Şeytanın hilelerinden biride bu kadar günah işliyorsun,  Allah seni affetmez, sen cehennemliksin deyip insanı ümitsizliğe sokuyor. Tövbe edersin yine gelir; ya tövbeni bozarsan diye seslenir. Tövbe ettin bozdun; tövbeni hep bozuyorsun nasıl Müslümansın der. Devamlı vesvese ile tövbe kapısından uzaklaştırmaya çalışır.

 

Hâlbuki ayet açıktır De ki: ’Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. ’Dikkat edin lütfen. Bütün günahları Affedeğim diyor ayette. Müslümanlık dini o kadar güzel ki en zor günlerde dahi Hasbunallah deyip ümitsizliği üzerimizden atmamız ve tövbe kapısını çalmamız gerek.

 

Bazen dinliyoruz; günahım çok büyük yâda tövbe edip bozuyorum Allah kabul etmez…
Dinle Allah’ın Tevvâb ismi senin günahlarından daha mı küçük! Acaba biz Allah’ı ne kadar tanıyoruz? Tövbeni bozabilirsin insansın ama tövbe mekanizman devamlı çalışsın. Tövbenin kanunu nedir? Yaptığın tövbeden öncesi yok demektir. Tövbeyi bozmakta bir suçtur, tövbeyi bozmaya da tövbe etmek tövbe demektir.

 

 Yüce Allah mahlûkatı yarattığında yanında bulunan Arş'ın üstündeki bir kitaba şöyle yazmıştır: ’Şüphesiz rahmetim, gazabımı geçmiştir’’. Bizim isyanlarımız ne kadar fazla olursa olsun, tövbe

ettiğimiz takdirde bizi affedeceğini ve günahlarımızı sileceğini müjde vermiştir.
Evet, tövbe güzeldir, tövbeyi korumakta güzeldir ve tövbede ısrarcı olmakta güzeldir.

 

Allah bizi tövbe mekanizmasını devamlı çalıştıranlardan eylesin.

 

Selametle…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz