Halil Kurt

Halil Kurt

Torbaya neler girmeli

31 MART 2017 Tarihini kapsayacak şekilde düzenlenen yeni yapılandırma adı verilen tasarı şu anda gündemi oldukça meşgul ediyor.

19 Ağustos 2016 tarihinde çıkan ve uygulanan 6736 sayılı kanun ile borçlarını yapılandırmaya başvurmayanlara ve ödeme kolaylığından yaralanmayanlara yeni fırsat olarak hazırlanan kanun taslağında   neler eksik neler olması gerek . Bu konuda kendi düşüncelerimizi beyan etmek gerektiğini duyduk

Öncelikle 6736 sayılı yasada çıkan tüm maddeler korunmalı vatandaşın devlete olan tüm borçları sorumlulukları kapsama girmeli . Bu kanunda eksik olan vatandaşın özellikle önceden ticaretle uğraşmış çeşitli sebeplerden dolayı işini ve iş yerini kapatmış esnaflığı (Şirketini) bırakmış olan bireylerin topluma tekrar adaptasyonunu sağlayacak düzenlemeler eklenmelidir. Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumlarına olan borçları (Bağ-Kur ) güncel ücretlerden değil o günkü ücretlerden tekrar değerlendirilmeli ve ona göre yapılandırılmalıdır.

Esnaf olarak veya şirket ortağı olarak çalışmış ülkemize bir şekilde faydalı olmaya çalışmış ancak yanında çalışanı sigortalı yaptırmış kendi bağ-kur’unu yaptırmamış bugün yaşı ilerlemiş sosyal güvenceden yoksun kalmış yıllarca esnaflık yapmış kişiler unutulmamalı geriye dönük borçlanmaları sağlanmalı yeşil karta mahkum edilmemeliler.

Daha önce çıkan yasaya başvurmayanlara fırsat olarak uygulamaya girecek olan kanun tasarısında matrah artırımı mevcut bulunmamaktadır . Kasa düzeltmesi mevcut bulunmamaktadır . Stok affı düzenlemeye girmemiştir . Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan ancak yeni yapılandırmaya baş vuracak mükellefler bu haklardan yoksun kalacaktır. Araçları hurdaya çıkmış ancak bir şekilde trafikten düşmemiş hala motorlu taşıt vergisi devam eden ancak yıllardır trafikte olmayan araçlara hurda işlemi yapılarak bu vatandaşları rahatlatmak gerekmektedir.

31 MART 2017 tarihi milat olarak kabul edilmekte olup bu tarihe kadar adı geçen veri resim harçlardan kesinleşmiş olanlar kapsama dahil ediliyor ancak fiil gerçekleşmiş tebliğat yapılmamış olalar işleme dahil edilmiyorlar daha önceki uygulamalarda olduğu gibi fiilin bu tarihten önce işlenmiş olması kapsam dahilinde değerlendirilmelidir.

31 Mart 2017 tarihide 31 Mayıs 2017 olarak kabul edilmesi daha uygun olacak veya kanun çıktığı tarihteki olan tüm borçları kapsayacak şekilde uygulamaya konulmalıdır. Gözlemlerimize göre yeni kanunun çıkması haziran ayını bulacak hükümet öncelikle 6736 sayılı yasa ile borçlarını yapılandıran vatandaşların 31. Ocak 2017 tarihinde ödemesi gereken ancak ekonominin kötü devam etmesi nedeni ile 31 mayıs 2017 tarihine ertelenen 2 . taksit ödemelerinin gerçekleşmesini bu taksitleri ödemeyenlerin haklarının iptal olacağı söylemekte vatandaş ise yeni çıkacak yapılandırmayı beklemekte birisi olursa yaparız diğeri ise yaparsa olur beklentisine girmiş bulunmaktadır .

Sonuç olarak her iki tarafında istemi gerçekleşmeli vatandaş borcunu ödemeli devlet kanunu vatandaşın lehine olarak bir an önce eksiklerini gidermiş beklentiler cevap verecek halde yürürlüğe koymalıdır.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz