Ömer Özgür

Ömer Özgür

Toplu attıkça yürekler

Milletimiz bir araya gelmeyi, birlik olmayı, acı ve sevinci paylaşmayı seven bir topluluktan oluşmaktadır. Son örneğini 15 Temmuz darbe girişiminde gördük, görmeye de devam ediyoruz.

15 Temmuz öncesi bir araya gelmesi düşünülemeyen sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler ortak payda Türkiye olunca diğer kimlikleri bir kenara koymayı bildi. Darbe teşebbüsü sonrası sokaklara çıkan 7’den 70’e halkımız, gündüz işini takip etti, akşam da gece geç saatlere kadar meydanlarda demokrasi nöbeti tuttu, tutmaya devam ediyor.

80 darbesini iliklerine kadar yaşayan milletimiz, darbenin kazananın olmadığını çok iyi biliyor. Ülkeyi karanlığa gömmeyi amaçlayan bu girişimin tamamlanamadan bitmesi ülkemiz için bir kazançtır.

Şimdi birlik, beraberlik zamanı, şimdi kardeşlik zamanı, şimdi büyük Türkiye’yi kalkındırma zamanı, şimdi şampiyonlar ligi için mücadele etme zamanıdır. Günlerdir ellerinde bayrak, dillerinde dua ülkenin huzuru için çalışan, koşturan insanlarımızın bugünden sonra aynı azim ve kararlılıkla yoluna devam etmesi gerekecektir.

Öncelikle yürekler toplu atacak, hedefler bir olacak. Merhum Akif;

“Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez”

Dizelerinde birlik beraberliğin önündeki en büyük engelin tefrika olduğunu söylüyor. Ayrılık ve nifakın bu milletin en büyük düşmanı olduğunu anlatan Akif, nifakın büyük bir tehlike olduğunu, bunun için birlik, beraberliğin önemine dikkat çekmektedir.

Ne zaman ki milletimizin arasına nifak tohumu ekilmek istendi, o zaman kaybetmeye başladı. Ne zaman ki aynı hedefler için mücadeleden vazgeçildi, o zaman kaybetmeye başladı. 15 Temmuz, birlik ve beraberliğin kavileştiği bir gün olduğu için bugünden itibaren 78 milyonun daha fazla kenetlenmesi gerekmektedir. Biz kenetlendikçe kimse bu topraklara nifak tohumu serpemeyecektir, biz kenetlendikçe fitne, fesat üretilemeyecektir.

Orhan Şaik Gökyay ile bitirelim;

Bu vatan, toprağın kara bağrında

Sıradağlar gibi duranlarındır;

Bir tarih boyunca, onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir...

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz