Hasan AKPINAR

Hasan AKPINAR

TEDES'İN AMACI NE?

Gaziantep Valiliği sürücülere otomatik trafik cezası kesen TEDES’e  yapılan eleştirilere karşın bir açıklama yayınladı.

Valiliğin açıklamasında TEDES projesinin amacının   “Meydana gelen ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazalarını azaltmak ve daha güvenli bir trafik akışı sağlamak” olduğu belirtildi.
TEDES’in faaliyete geçirildiği yollara bakılırsa bu açıklamanın samimi bulunması imkansız.
Sayın Valiye bir öneri;


Trafiğin en yoğun olduğu saatlerde makam aracınızı Eski Doğum Evi Kavşağı adı verilen yerden bir geçirin. Sonra uzmanlarınıza bu kavşağın bilimsel bir açıklamasını yaptırın. Bakalım başarabilecekler mi?

Bir gününüzü Gaziantep’in yollarında dolaşarak geçirin. Şoförünüzün yol ortasında yüksekliği neredeyse 10 cm’yi bulan  GASKİ veya TELEKOM kuyu kapaklarına çarpmamak için yaptığı slalomu izleyin.

 

Gaziantep’in yolu kesen saçma sapan kavşaklarından bir geçin. 
Tramvayların geçtiği yollarda trafik ışıklarının yeşil yandıktan 2 saniye sonra kırmızıya dönüşünü, hareket edip aniden duran araçların arka arkaya birbirlerine çarpmasına şahit olun.
Sonra düşünün… Amacı herkes tarafından bilinen TEDES’e harcanan para ile bu saçmalıkların düzeltilebileceğini düşünün.

 

TESADÜFÜN BÖYLESİ

Önceki  akşam saatlerinde bir yandan Çetinkaya Kavşağı’na doğru ilerlemeye çalışıp diğer yandan önümdeki çöp kamyonunun trafik akarken durup durup çöp konteynırlarını boşaltmaya çalışmasını izlerken telefon çaldı. Arayan Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı İsmet Değirmenci idi. Tesadüf bu ya trafiğin yoğun olduğu saatlerde çöp toplayan kamyonlardan şikayet etti ve bunu gündeme getirmemizi istedi.


‘Bu çöp toplamanın bir saati, kuralı yok mu? Diye sordu. ‘Bilmiyorum. Sorarız’ dedim. İşte soruyoruz. Gaziantep’te ilçe belediyelerinin bir çöp toplama saati var mı?

 

Trafik güvenliği ve düzeni Toplumun tüm kesimi için büyük önem arz etmektedir. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü olarak trafik konusunda öncelikle sürücülerin kendi can güvenliği ile yolcuların can güvenliği için çalışmalarımız 24 saat aralıksız devam etmektedir.

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ek 16’ncı maddesi gereği, İlimizde Trafik Elektronik Denetleme Sistemleri Projesinin (TEDES) kurulumu tamamlanarak 14 Nisan 2016 tarihinde faaliyete geçmiştir.

 

Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek için daha önce açıklanan yol ve kavşaklarda 2015 yılında toplam 161 adet ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiş, bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 105 vatandaşımız ise çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. 2016 yılında ise toplam 23 kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 25 vatandaşımız yaralanmıştır.

 

Trafik kurallarına riayet etmeden araç kullanan sürücülerin yarattığı olumsuzluklar, trafik kazalarının meydana gelmesine neden olduğu gibi, trafik akışını da olumsuz yönde etkilediği tartışılmaz bir gerçektir.

 

Bu kapsamda ilimizde kurulan daha önce basın ve yayın kuruluşlarınca ve basın açıklaması ile yerleri belirtilen ve kamuoyuna duyurulan, TEDES projesinin amacı meydana gelen ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazalarını azaltmak ve daha güvenli bir trafik akışı sağlamak için uygulamaya konulmuş ilimizde tespit edilen hız ve kırmızı ışık kural ihlallerine trafik para cezası yazılmaya başlanılmıştır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz