Okan ÇELİK

Okan ÇELİK

TEBRİKLER GAZİANTEP

Gaziantep ihracatta kırdığı üst üste rekorlarına bir yenisini daha ekledi. Kasım ayı ihracatı 904 milyon 737 bin dolar olarak gerçekleşti. İhracatını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 27,7 oranında artıran Gazi şehrimiz, 5'inci sıradaki yerini korudu.

Gaziantep ayrıca 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,6 artışla 9 milyar 128 milyon 60 bin dolar ihracat rakamına ulaştı. Pandemi döneminde herkesin karalar bağlayıp eve çekildiği bir zamanda Gaziantep büyük bir başarıya imza attı.

10 milyar dolar olan hedefe ulaşmaya çok az kaldı. Tüm sanayicilerimizi kutlamak gerekiyor. Fakat bu başarıda sanayicilerin olduğu kadar ihracat yapan personelin, üretim yapan işçinin, lojistiğini gerçekleştiren şoförün de payı olduğu unutulmamalı. Bu zincirden birinin eksik olması durumunda tüm üretim faaliyetinin de duracağı bilinmeli. Yakın zamanda başta İngiltere’de yaşanan lojistik sıkıntısının tüm sektörlere nasıl yansıdığını, marketlerde reyonların nasıl boşaldığını, yıllardır enflasyon görmemiş bir ülkede fiyatların nasıl tırmandığını hep birlikte gördük.

Ekonomik olarak zor günleri geçirdiğimiz bu dönemde bu ihracat zaferi umarım tüm şehre orantılı bir şekilde yansır. Bir tarafın tüm geliri aldığı, öbür tarafa sadece avuntusunun kaldığı bir başarı bir müddet sonra ters tepip problemlere sebep olabilir.

İhracat rekoru kazanan şirketlerin beklenti fazlası cirolarının ufak bir kısmının personellerine dağıtılmasını hayal ediyorum da çok mu zor bunu yapmak acaba? Bu konuda Allah insanlara ‘’ananıza, babanıza, akrabalarınıza, yetimlerinize, akraba olan komşularınıza, akraba olmayan komşularınıza, arkadaşlarınıza, yoksullara, sahibi olduğunuz, yanınızda çalıştırdığınız hizmetinizde bulunan işcilerinize,yolda kalmışlara, muhtaçlara, iyilikler ediniz, güzellikler ediniz, yardımlaşmalar ediniz,iyi ve hoş davranınız, Allah zül Celal, İyilikleri ile, Güzellikleri ile, yardımlaşması ile övünenleri, kibirlenenleri sevmez, sadece ve sadece Allah’a kulluk edin ve Allahtan başka hiçbir şeye ilahlık yakıştırmayın,” diye uyarıda bulunmuştur. İşte bu tam da işimize gelmesi gereken bir ayettir. 

Paylaşmakla ilgili o kadar fazla ayet ve hadis varken bize düşen evi, arabayı yenileyip parayı arsaya yatırdıktan sonra elimizde kalan paranın zekatını vermek değil, bölüşmek olmalıdır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz