Gülşah SERT

Gülşah SERT

Tartışmasız en çok tartışılan o!

Telgraf yazı işleri ekibi olarak GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’ün konuğuyduk.

Kendisi son günlerin hatta son ayların en tartışılan isimlerinden biri… Rektör adaylığı esnasında FETÖ’cü olduğu iddiasıyla istenmeyen isimdi. Hakkında çok yazıldı, çizildi.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Atanması da çok konuşuldu, tartışıldı.

Kozmik oda, atış poligonu ve yasaklı kitaplarla ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili hakkında soruşturma başlatıldığına dair gündeme geldi.

AK Parti milletvekili Şamil Tayyar ile yıldızları hiç barışmadı. Tayyar’ın ‘cemaatçi’ iddialarına karşılık, gazetecilere Tayyar’ın yazdığı “Kürt Ergenekonu” kitabını yasaklı kitaplar arasında sunması ‘karşı atak’ olarak nitelendirildi.

Yeni Akit yazarı eşi Mehtap Yılmaz'ın Atatürk’ün aleyhinde attığı twitler, bu twitlerin çok tepki görmesine rağmen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın hastanede ziyareti de uzun süre gündemden düşmedi.

Son olarak da YÖK tarafından hakkında FETÖ soruşturması açıldığına dair haberlerle karşımıza çıkan Rektör Gür, her ne kadar bu haberleri yalanlayarak, "Hakkımda açılmış böyle bir soruşturma yoktur" diye açıklama yapsa da sular durulacak gibi gözükmüyor.

Hal böyle olunca rektörü ziyaretimizde kendisine söylentileri, iddiaları, haberleri sorduk… O da ekibimizin sorularını yanıtsız bırakmadı. Aylardır sürüp giden tartışmaları dışarıdan izleyen ve kendimce bir fikir sahibi olarak herhangi bir yorum yapmayacağım gibi sadece ve sadece dikkatimi çeken birkaç detayı sizinle paylaşmak istiyorum. Rektörün tüm açıklamaları zaten röportajımızda mevcut.

Darbe girişiminden 17 gün sonra göreve atandığını ve kimseye eyvallahı olmadığını söyleyen Rektör Gür, “Birileri üniversite üzerinde hesap yaparken hesapları altüst oldu. Bütün siyasetçiler, başbakan yardımcıları, bakanlarımız, üst düzey bürokratlarımız buraya geliyorlarsa birilerinin bunu düşünmesi lazım. Biz işimizi doğru yapıyoruz, devlet de bunun farkında. Dolayısıyla kimin ne dediği umurumda değil. Benim muhatabım cumhurbaşkanıdır” diyerek ‘o birilerine’ açıkça meydan okudu!

FETÖ’cülerin hala kollandığını iddia eden Rektör Gür, yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek açıklamalarına şöyle devam etti…’“Burada maalesef FETÖ-PKK başta olmak üzere grift ilişki içerisindeler. Bunun içinde siyasetçiler de var. FETÖ’ye yapılan operasyonlar, imzacılara yapılan ihraç kararları birilerinin hoşuna gitmedi. Burada temizlik yapılırken önüme engel koymak istiyorlar. Sizce ben bundan korkar mıyım? Burada son fert kalana kadar hepsini temizleyeceğim. Birileri burada yapılan operasyonlara engel olmak için siyasi kimliğini, ekonomik kimliğini ve basın kimliğini kullanıyor. Bu da umurumuzda değil. Eğer bir yanlış yapıyorsak devlet bize bedelini ödetir zaten. Korkmuyoruz. FETÖ’nün kasaları yıllardır burayı soyarken niye sesleri çıkmadı? O zaman koruyorlardı şimdi de birileri içeride olanları dışarı çıkarmaya çalışıyor…”

Rektör Gür’ün sözleri bu yönde…‘Birileri’ diye bahsettiği kişi veya kişilerin kim olduğunu muhatapları zaten biliyordur. Bu tartışmaların ucu nereye varacak, neler olacak, kim galip çıkacak bekleyip göreceğiz…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz