Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

TARİHİN HAFIZASINDAN SEÇMELER

Gazeteci Ahmet Altanın, memleketi bir çift kadın memesine satarım” demesi, tarihin unutamadıkları arasında yer alalı çok oldu.

Gazeteci ve yazar M. Ali Birand’in, Türkiye, sadece Türklere bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir sözü, günümüzde, halen geçerliliğini korumaya devam ediyor.

Gazeteci, eski milletvekili ve yazar Çetin Altan’ın “Vatan sevgisi nedir ki? Vatanı seveceğinize gidin evde karınızı sevin” demesi unutulmadı ve tarihin arşivinde halen duruyor.

Gazeteci ve yazar Ahmet Altanın “Atatürk öldüğünden beri hâlâ zenginlik ve özgürlük üretemiyorsak, sebebi Kemalizm'dir demesinin üzerinden bir hayli zaman geçti ama tarih bunu da unutmadı.

Kürk politikacı ve eski milletvekili Leyla ZananınKürtlerin geleceği ve özgürlüğü için Türk askerinin kanının oluk oluk akması gerekir” gerekin sözü, tarihin rafları arasında kanlı bir şekilde duruyor.  

İşadamı Rahmi KOÇun bir zamanlar, boğazlar (İstanbul Boğazı ile Çanakkale Boğazı) milletlerarası bir komisyona devredilmelidir” şeklindeki teklifi unutulmayanlar arasında yerini alalı epey zaman geçti.

FETÖ Örgütü lideri Fetullah Gülenin henüz Amerika’ya kaçmadan önce, Türkiye’de iken söylediği, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı sırtımızı Amerika'ya dönmeliyiz” teklifi tarihin unutmadıklarından bir tespitti.

Cumhuriyet tarihinin en önemli isimlerinden biri olan İsmet İnönü’nün ‘Boğaz’a köprü yapamazsınız. O köprü yıkılır”demesi, ülkemizde her yeni köprü yapımı esnasında tebessümlere yol açarak hatırlanmaktadır.

Gazeteci, yazar ve TV yapımcısı M. Ali Birandın,ölümünden kısa bir süre önce, ‘biz tarihimizi doğru öğrenemedik. Öğrendiklerimiz de yanlış ve hatalı bilgilermiş’mealindeki sözü de tarihi kayıtlara geçeli çok oldu.

Geçtiğimiz günlerde vefat eden, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın, Cumhuriyetin ilanı,İstanbul un tarihi değerini ve saygınlığını düşürmüştürsözü, tarihin güvenli rafları arasında bulunmaya devam ediyor.

Gazeteci, yazar Ahmet Altan’ın,Toprak tek başına bir anlam ifade etmiyor. APO, Türklere Allah’ın bir lütfudur. İnsanları öldürmek yerine, Kürtlere istedikleri toprakları vermek gerekir” demesi de tarihin hafızasında yerini canlı bir şekilde koruyor.

Gazeteci, eski milletvekili ve yazar Çetin Altan’ın, Milletvekili iken TBMM’nde yaptığı bir konuşmada, Müslümanları kast ederek, ‘lan ölsenize… Madem Cennet7e gideceksiniz, bir an önce ölün de Cennet’e gidin” mealinde sözler sarf etmesi de onun hesap hanesine yazılalı çok oldu.

Kendisine bir zamanlar Nobel Edebiyat Ödülü verilen Orhan Pamuk’un “kimse söylemiyor, bari ben söyleyeyim. Türkiye'de 1 milyon Ermeni’yle 30 bin Kürt katledildi”diyerek, soykırım iddialarında bulunan Ermenilere destek çıktığı da, unutulmayanlar arasında yerini aldı.

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in Keban Barajı yapımı konusu tartışılırken söylediği tarihi söz, “Keban Barajı ancak kurbağalara yuva olur, Milletin parasını boşa harcıyorsunuz” demesi, unutulmadı. Ecevit’in, Boğaz’a köprüye ne gerek var? Üzerinden geçecek araba yok” sözü de yüzlerde tebessüm meydana getirmeye devam ediyor.  Ayrıca, ülkemizdeki malum zihniyetin, hiçbir zaman hiçbir yatırıma,olumlu bakmağını tarihi gelişmeler içinde, ispat etmektedir. 

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz