Ömer Özgür

Ömer Özgür

Sucu Tilki'nin ardından

Kitapla tanışmam ilkokul 3. sınıf günlerine rastlar. Mevsim kış ve gün batımına yakın öğretmen dolabından çıkarılan hikâye kitapları bir bir öğrenci masalarına dağıtıldı ve okumamız istendi. Benim payıma “Sucu Tilki” düştü. O gün kitap kokusunu soludum, kahramanın dünyasında gezintilere çıktım.

 

Kitapla tanışmıştım, okumamızı geliştirmemiz için verilmişti bu kitap. Payıma düşen kitabı okuyup vermiştim, o günden sonra bazen iyi bir dost, bazen ara ara sohbet ettiğim arkadaş oldu kitap(lar).

 

Yıllardır kitap araştırır, farklı konular üzerinde okumalar yaparım. Bazı kitaplarla dost, bazılarıyla arkadaş, bazılarıyla da selamlaşırım. Aylarca okuyacağım deyip de okumadığım kitaplar olduğu gibi bir günde bitirdiğim kitaplar da oldu. Hikayesi, içeriği ve iyi kurgusu etkiledi lise yıllarımda romanların.  Sonra uzaklaştım romanlardan, ta ki liseyi bitirene kadar. 5 ciltten oluşan romanlar okudum, içinde yaşadım, çıkmak istemedim o dünyadan. Bazı kitaplar bittiğinde dostumdan ayrılmış gibi zor oldu benim için. Kitaptır dostlarım, sırdaşım, kardeşim…

 

Okuyan, araştıran ve sorgulayan bir toplumun önüne bent konulmaz. Hayal dünyası geniştir okuyanın, bilgi hazinesinde altın, gümüş vardır bolca. Fikrine başvurulur, bilgisinden istifade edilir okuyanın. “Okuyan insan fenalığa vakit bulamaz” sözü çok güzel özetler okumayı…

 

Okumaya önem veren, okumayı öğütleyen bir dinin mensuplarıyız ama ne yazık ki genele baktığımızda çok da okuyan bir toplum değiliz aslında.

 

Türkiye’de kitap okuma alışkanlığımız ne yazık ki istenilenin çok çok altında. Öncelikle kitap okuma alışkanlığını artırmamız gerekiyor. Bunun için de biraz zorlanmamız lazım. Önce kendimizi, sonra çevremizi kitap okuyamaya sevk etmeliyiz. Gruplar oluşturabilir, kitap değişimi yapabiliriz. Okuduklarımızı paylaşmak için haftanın bir günü arkadaşlarımızla bir araya gelebiliriz. Evimizde kitap okuma saatleri oluşturabilir, ailece bir saatimizi kitap okuyarak geçirebiliriz.

 

Dikkatimi çeken bir konu var ki değinmeden geçemeyeceğim. İnternet teknolojisinin gelişimiyle birlikte dünya bir cep telefona sığacak kadar küçüldü. Özellikle toplu taşıma araçlarında herkesin elinde akıllı telefon, ya oyun oynuyor, ya sosyal medyada geziniyor. Artık kitap okuyan görmek neredeyse zor gibi. Kitap okuyan birini gördüğümüzde çölde su bulan kişinin mutluluğunu yaşıyorum.

 

Şimdi yapılacak en güzel şey, herkesin fedakârlık yaparak kitaba yönelmesidir. Fedakârlık diyorum, kitap okumak artık fedakarlık istiyor.

 

Yazıyı, okumayla ilgili özlü sözlerle bitirmek istiyorum.
 

 

Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer (Çin Özdeyişi).
İnsanlığa başlıca borcumuz: Bıkmaksızın okumak, üşenmeksizin okumaktır (ŞEMSETTİN SAMİ).
 

 

Okuyarak başladığım şeyi bitirmeliyim (Henry David Thoreau).
 

 

Bol okumalı günler…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz