Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

ŞU POŞET MESELESİ!..

Çok yazıldı, çizildi, günlerce konuşuldu gündem oldu…

İki cümle de ben yazayım istiyorum, şu poşet meselesi hakkında…

Bir defa işin ekonomik boyutu var. Plastik sektörünün temsilcileri, işlerin yüzde 50 sekteye uğrayacağını söylüyor. Meselenin bu kısmı apayrı!..

Çarşıdaki Ayşe teyze de desteklemiyor, poşet kararını!..

Neden mi?

Çünkü bu karar, alışverişi 25 kuruş eksik olsun diye market market dolaşan Ahmet amcanın, Ayşe teyzenin cebine dokunacak. Yumurta ayrı, kağıt peçete ayrı, deterjan ayrı poşete girmeyecek haliyle… Tek poşet, yırtılana kadar, tıka basa doldurulacak!..

Pazarda, eskiden olduğu gibi, file uygulamasına dönüldü bile!..

İşin bir başka boyutu da, eskiden insanlar, marketten aldığı poşetleri, çöp torbası yerine kullanıyordu. Şimdi o’nun yerine çöp poşeti almaya başlayacak. Yani yine vatandaşın cebine dokunacak.

Hükümet, KDV ve ÖTV’den sonra her bir poşet dolusu alışverişten Poşet Vergisi alıyor artık! Oh ne güzel!..

Tüketici diyor ki, çevresel anlamda bir tasarruf yapılacaksa, bunu benim bütçem üzerinden değil de, satışı yapan market sahibinin kasasından yapın. Market sahibi de bunu istiyor ama hükümet “Yok, poşetin parasını sen promosyon olarak bile veremezsin, vatandaş cebinden ödeyecek” diyor, o da ilginç!..

Yani anlayacağınız vatandaş ya o poşetin parasını verecek, ya da poşeti hiç kullanmayacak!..

Vatandaşla doğrudan muhatap olan marketler müşteriye laf anlatmaktan bıktı!.. Yerel marketler içerisinde, zuladan bedava poşet veren de var.

Anlayacağınız poşet kararı, hükümetten başka hiç kimseyi mutlu etmedi.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz