Psk. Dr. Kevser Korkmaz

Psk. Dr. Kevser Korkmaz

Söylediklerimiz, yaptıklarımız ve hissettirdiklerimiz üzerine

Maya Angelou geçtiğimiz yıl vefat etti. Ülkemizde pek bilinmese de, tanınmış bir Afro-Amerikan kökenli yazardı. Yaşam öyküsü, bir kadın ve bir insan olarak duruşu, mücadelesi ve özellikle son dönemlerinde yazdıkları pek çok insan için ilham kaynağıydı. Birkaç gün önce onun şu sözlerini okuduğumda ben de etkilendim: “İnsanlar sizin ne söylediğinizi unuturlar, ne yaptığınızı unuturlar, ama onlara kendilerini nasıl hissetirdiğinizi asla unutmazlar.”

 

 

Yılların tecrübesi ve bilgelikle söylenmiş bu sözler ne kadar da doğru! Aklıma hemen çocukluğum, gençliğim, çevremdeki insanlar ve yaşadıklarıma eşlik eden duygular geldi.

 

 

Gerçekten de duygularla ilgili hafızamız oldukça kuvvetlidir. Sözleri, davranışları pek hatırlamasanız da, biriyle ilgili hatıralarınızı değerlendirirken onunla beraberken kendinizi nasıl hissettiğinizi hiç unutmazsınız. Özellikle de bizi derinden etkileyen keskin duygular, bu duyguları bizlere yaşatanlarla beraber hep hatırımızdadır.

 

 

Duygu hafızamız her zaman uyanıktır ama, kişiliğimizin oluşmaya başladığı çocukluk ve gençlik yıllarımızda yaşananlar bizi daha çok etkiler. Çocuklar kendilerini yaşadıkları doğrultusunda değerlendirirler. Eğer çevrelerindeki insanlar onlara utanç yaşatmışlarsa, kendilerini bu utancın bir parçası olarak algılarlar. Tersine, eğer değer verildiklerini hissederlerse, değerli ve özel biri olduklarını düşünürler. Bu duyguların izleri ise yıllar içinde az ya da çok hep varlığını sürdürür.

 

 

Şimdi sizden çevrenizdekilerle, ama özellikle de çocuklarınız varsa onlarla biraz empati kurmanızı ve sizinle beraberken onların neler hissediyor olabileceğini analiz etmenizi istiyorum. Bunun için, beraberken onların beden dilini okumaya çalışın. Hangi durumlarda sizinleyken neler hissediyorlar? Hangi duygular daha ağırlıkta? Hatta notlar alın. Bunları bir hafta sonunda değerlendirin. Bakalım neler bulacaksınız?

 

 

Sevgilerimle,

Dr. Kevser Korkmaz

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz