Ömer Özgür

Ömer Özgür

Sosyalleş(me)

İnsan sosyal bir varlıktır; çevresiyle iletişim kurmak, konuşmak, dertleşmek, istişare etmek ister. Sıralarsak maddeler uzayıp gider.

 

Yabancı bir ortama giren kişi, kısa sürede ortamda bulunanlarla iletişim kurup, muhabbet eder. İlk insandan bugüne insanın fıtratında etkileşim vardır.

 

Ancak son yıllarda öyle şeylere şahit oluyoruz ki asosyal olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. İnternet teknolojisinin gelişimiyle beraber yavaş yavaş kullanıma sunulan yazılımlar, yıllar geçtikçe artmaya başladı. Sohbet (chat) odalarıyla başlayan sanal sohbet ve arkadaşlıklar, Messenger’la devam etti. Facebook, Twitter, Instagram, Periscope gibi programlar tuzu, biberi oldu. O kadar çok program var ki saymakla bitmiyor. Elin oğlu bu yazılımlarla dünyanın en büyük şirketleri sıralamasına girerken bizde vakit israfında zirve yapmak için sosyal medya adı verilen bu alanlara yoğunlaşmaya devam ediyoruz.

 

Binin toplu taşıma araçlarına, sadece iki durak gidin ama bu yolculuk sadece otobüs ya da minibüs içerisindeki insanları gözlemlemek için olsun. Ben uzun bir zamandır bu gözlemi yapıyorum; herkesin elinde akıllı telefon, ya oyun oynuyor ya sosyal medya mecralarında geziniyor. Yanına kim oturmuş, ayakta bekleyen kim, hangi durakta kim indi, kim bindi, haberi yok. Gerçek dünyadan uzaklaşıp, sanal dünyanın uçsuz bucaksız vahasında geziniyor insanlar. Dünya sadece sanal alemden ibaret olmuş, gerçeklerden uzak, bir nevi farklı bir alkol çeşidi oluvermiş internet.

 

İnsanlar sadece toplu taşıma araçlarında mı gerçeklerden soyutlanıyor dersiniz? Tabi ki hayır, aynı evi paylaşıp da birbirinden bihaber binlerce insan var. Biri, Twitter’da, diğeri Facebook’ta, bir diğeri Periscope’da gezinip duruyor. Yemek ve ihtiyaç harici telefondan kopamıyor günümüz insanı. Bir parmakla dünyayı gezen insanlar, üç adım öteyi göremiyor, görmekten aciz.

 

Bu konu öyle dikkat çekmiş ki yüksek lisans ve doktora öğrencileri tez olarak çalışmış. Bunlardan biri de İpek Sucu. Doktora öğrencisi Sucu, tez çalışmasının özet bölümünde şu bilgileri yazıyor;

 

Günümüzde hızla yaygınlaşan sanal dünya, insanlar arasındaki sosyal mesafeyi yok eden ve çift yönlü iletişimi   gerçekleştiren bir evredir. Bir tür sosyal aktivite haline gelen sosyal medya oyunları, bir yandan sosyal mesafeyi azaltırken diğer yandan da sosyal teması yok etmektedir. İnsanlığın esas gereksinimi olan iletişim, gerçek mekanlarda doğaçlama olarak yüz yüze ve olağan hızla gerçekleşirken, günümüzde artık sanal mekânlarda kurgulanmış olarak çok hızlı gerçekleşmektedir. (İpek Sucu. Doktora Öğrencisi, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi).

 

İletişimi kopan, gerçek dünyadan soyutlanan insanların, internetin olmadığı ortamda huzursuz oldukları da gözlenmektedir. Bu durumun ilerleyen yıllarda korkarım yeni hastalıklara yol açması kaçınılmaz olacak. Bu nedenle insanlar arasında iletişimi güçlendirmek için internetten önemli işler dışında uzak durulması taraftarıyım. İşlerimizi yapalım, muhabbeti yüz yüze sürdürelim. 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz