Mustafa DOĞAN

Mustafa DOĞAN

Sosyal Medyayı nasıl kullanıyoruz?

Sosyal medyayı gerçekten iyi niyetli kullanıyor muyuz? Sosyal medya kelimesi günümüzde çok kullandığımız kelimelerden biri. Öyle ki aktif olarak kullanılan bir platform. Kelime anlamını ve nasıl kullanıldığını ne kadar biliyoruz?

Sosyal Medya; bilgisayar veya ileri teknolojili mobil bir cihaz kullanan kişilerin, internet üzerinden oluşturabilecekleri her türlü yazılı, sesli ve görüntülü iletişimi ve paylaşımı sağlayan web siteleridir.

Açıklamaları çoğaltabiliriz. Önemli olan gerçek anlamıyla kullana biliyor muyuz?

Son yıllarda gündem de olan konuların abartıldığı bir mecra haline geldi.

Olaya eleştirisel olarak bakmanın dışına çıkan yorumlar nerdeyse aşağılayıcı niteliğe büründü.

Bir konuyu yada bir kişiyi eleştireyim derken olay hakarete kadar gidiyor. Eleştirilerle kişinin anayasal haklarını hiçe sayarak tam anlamıyla saldırıya geçiliyor.

Bir görüşün veya bir tarafın olabilir. İyi yada kötü yapılan şeyler sosyal medyada farklı algı ile yorumlanıyor. Taraf olan kişi diğer tarafın kişilik haklarını hiç sayacak yorumlarda bulunuyor.

 

Tepkimizi yada eleştirimizi doğru bir şekilde kullandığımızda olumlu sonuçlar çıkacaktır. Sosyal medya nasıl kullanıldığı konusunda artık herkes ders almalı. Her şey paylaşılmamalı, ölçülü tartışılmalı ve seviyeli davranılmalı.

Gerçek anlamda sosyal medyayı doğru kullandığımız zaman bize çok yararı olacaktır. Fakat özelliklede son zamanlarda istenmeyen paylaşımların yapılması ne kadar iyi kullandığımızı gösteriyor. 

Bunun bir örneğini de; yoğun bakımda yatan hastaların fotoğrafını paylaşarak alay konusu durumuna getiren hemşire ile gördük. Sevdiği kızın kendisini terk etmesi sonucu Sosyal medya üzerinden canlı yayınla intihar eden gençle de gördük.

Bunun gibi bir çok örnek var. Genç nüfusun çok yaygın olarak kullandığı sosyal medyada fenomen olmak için farklı etkenlerde bulunuyor. Okumadığı kitabın fotoğrafını çeken mi dersin, gitmediği yeri gitmiş gibi gösteren mi dersin. Daha nicelerini sıralayabilirsiniz. Bu ve bunun gibi popülerlik algılarından kurtulmak gerekiyor.

Doğru kullanıldığı zaman en iyi iletişim araçları arasında yer alan gerektiğinde haber alma kaynağı olan bu alanı en iyi şekilde kullanmalıyız. Eleştirmek için yazdığın yorumlar sen farkında olmasan da, hakaret boyutunu aştığı takdir bir suçtur. Son zamanlardaki tutuklamaların çoğu da sosyal medya paylaşımları ve yorumları üzerinden oluyor.

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz