Psk. Sevgi Altan

Psk. Sevgi Altan

Sosyal fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu)

Sosyal fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu)

  İnsan doyum verici bir hayata sahip olabilmek için kendisiyle ve çevresindeki kişilerle iyi ilişkiler geliştirmelidir. Düzgün bir iletişim en temel ihtiyaçlardandır fakat kimi kişi iletişim kurarken kendini rahat hissedemez, ifade edemez bulunduğu ortamdan biran önce uzaklaşmak ister. Sosyal fobi güzel etkili bir iletişimin önüne geçen, engel olan bir psikolojik rahatsızlıktır.

Sosyal Fobi Neden Olmaktadır?

Bu durumun yaşanması tek bir sebebe bağlı değildir. Genelde çoklu sebepler bu duruma neden olmaktadır. Genetik, çevresel faktörler etkilidir. Eğer ailede kaygı bozukluğuna dair belirtiler varsa kişinin sosyal fobiye sahip olma riski daha fazla olmaktadır. Bir kişinin mesela çocukluk, ergenlik veya da büyüme çağında yaşamış olduğu travmatik olaylar kaygı bozukluğuna zemin hazırlamaktadır. Ebeveynin tutumu, kişiyi ileriki zamanlarda etkiler. Aşırı kollayıcı, baskı altında tutan ya da duygularını ifade etmeyen otoriter bir ailede yetişmiş kişi sosyal fobiye sahip olabilmesi yüksektir çünkü içinde bulunmuş olduğu durum buna elverişlidir. Bu da bahsettiğim gibi aile tutumunun olumsuzluklarından kaynaklı olabilmektedir. Tabi sadece aile ya da genetik faktörler etkili değildir. Çevresel faktörler yani içinde bulunmuş olduğu durum, mesleği, arkadaşları gibi konularda etkin rol göstermektedir. Bu yüzden sosyal fobi de diğer ruhsal rahatsızlıklarda olduğu gibi sadece tek bir sebebe bağlı olarak çıkmamaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Başkalarının varlığı ile kendini göstermektedir. Daima herkesin ona baktığını, mahcubiyet yaşayacağını, dışlanacağını düşünerek kaygı yaşar. Utanç yaşayarak kendini soyutlama eğilimine girer. Bu durum sadece belli bir perfonmans ile olmaz günlük yaşantısını da etkileyen bir durum haline gelir. Yani sadece sunum yaparken, topluluk önünde yeni tanıştığı kişilerle konuşarak, seminer vererek, iş görüşmesine giderek olmaz. Günlük yaşantısını devam ettirecek konularda da baş rolde olur. Bir ortamda yemek yerken, su içerken, yazı yazarken, özel anlamda biriyle duygusunu paylaşırken, büyük endişelere kapılır. Bu kişiler de genelde ses kısılması, kekeleme, ağız kuruluğu, vücutta titreme gibi somatik semptomlar kendini göstermektedir.

Sosyal Fobi Hayatı Nasıl Etkiler?

Yaşanılan toplumda çekingenliğe sebep olur. Kendini ifade edemediğinden herhangi bir konuda fikri olsa dahi söylemek yerine sessiz kalmayı tercih eder. Bu da onun başarısını olumsuz yönde etkileyip içine kapanmasına sebep olur. Başarısını, düşüncelerini daha etkin kullanmak yerine kendi köşesine çekilerek özgüveninde, insan ilişkilerinde, perfonmasında olumsuzluklara neden olur. İş anlamında sadece değil sosyal hayatı sonra yeme içme anlamında da sorunlar yaşanacağını düşündüğünden içine kapanık olur duygularını ifade ettiğinde dışlanacağı fikriyle hayatını zorlaştırır.

Neler yapılabilir?

İçinde bulunulan durumun farkına varmak gerekir, kaçmak yerine durumun ne olduğunu anlamak gerekir. Toplulukta veya da yeni kişilerle iletişim kurmaktan kaçınarak, farklı ortamlara girmeyi reddederek, küçük çevreden ayrılmayarak, mesleki kariyere endişelerden dolayı yön vermeyerek yani kendini ifade etmek yerine köşeye çekilmek bu durumu düzeltme eğilimi değil daha çok pekiştirme eğilimini sağlanmış olur.

Sosyal aksiyete bozukluğu bir kaygı bozukluğu olduğundan gerek duyulduğu takdirde ilaç tedavisi sağlanabilir tabi bir uzman yardımı alarak. Çünkü kaygı bozukluğu ilaç tedavisine etkili sonuçlar vermektedir. Tabi ilk başta psikiyatrik bir muayeneden geçmesi gerek kişinin. Kaygının neden olduğunu, ortaya çıkış sebepleri, düzeyi anlaşılmalı gerek duyulduğu takdirde ilaç önerilir. Bununla beraber psikoterapi süreciyle de sosyal fobi daha ayrıntılı ele alınmış olunur

Sosyal fobiye sahip olduğunu düşünen kişi bu durumun üzerine gitmeli fakat belirtileri yaşamını çok fazla zorlaştırmışsa bu durumun üzerine gitmek daha ağır sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle uzman kişiler tarafından muhakkak yardım alınmalıdır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz