Dyt. Nalan AYDOĞAN

Dyt. Nalan AYDOĞAN

Sonbaharda Beslenme

Yaz aylarının yerini soğuk kış günlerine bırakmak için beklediği geçiş mevsiminde mevsim değişikliği sebebiyle birçok hastalık pusuda bekliyor.Peki metabolizmanız bu geçişe hazır mı? Özellikle ,gribal enfeksiyonlar,sonbahar alerjileri,larenjit,bademcik iltihapları bu mevsimde sıkça karşılaşılan hastalıklardır.

 

 

Sonbaharı Sağlıklı Geçirmek İçin Neler Yapabiliriz?

 

 

Sonbaharı zinde geçirebilmek için öncelikle bağışıklık sistemimizin güçlü olması lazım,mevsim geçişlerinde vücudumuz daha çok vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bunun için de vitamin ve mineral depolarımızın dolu olması gerekir.Bu vitaminleri yapay olarak dışarıdan ilaçlarla almak yerine yeterli ve dengeli bir şekilde öğünlerimizde besin öğelerinden proteinler,karbonhidratlar ,yağlar vitamin ve minerallere yer vererek doğal besinlerden alabilmemiz mümkündür.Vitaminlerden özellikle A, C, E minerallerden ise Selenyum, Çinko,Magnezyum antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığınızı güçlendirecek ve savunma mekanizmalarını harekete geçirecektir.

 

 

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren bu vitamin ve mineralleri hangi besinlerle alabiliriz?

 

A vitamini içeren bitkisel besinler: Havuç, ıspanak, kırmızı biber,domates,pırasa,bezelye,yeşil fasulye,maydonoz,nane,brokoli,patates,kayısı,kara lahana.

 

 

Avitamini içeren hayvansal besinler: Keçi sütü, İnek sütü, Karides ,Yumurta, Balık, Peynir ,Yoğurt Tavuk eti ,Sığır eti ,Hindi eti ,Koyun eti ve Karaciğer. 

 

 

C vitamini içeren besinler: Kuşburnu,kivi, maydanoz, yeşil sivri biber, karalahana, karnabahar, çilek, limon, portakal, greyfurt. 
E vitamini içeren besinler: Soya yağı, bitkisel yağlar, yağlı tohumlar,fındık,ceviz,badem,susam. 
Selenyum içeren besinler: Ay çekirdeği,Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve diğer etler. 
Çinko içeren besinler: Et, karaciğer,ıspanak,mantar,susam, bulgur, balık, süt, yumurta, badem içi, ceviz, elma, kuru baklagiller. 
Magnezyum içeren besinler: Badem, ceviz,kabak çekirdeği,soya fasulyesi,susam, fındık, kaju,fıstık, muz, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler,ıspanak, yeşil fasulye ,tahıllar;kara buğday,esmer pirinç,çavdar unu,buğday unu,keten tohumu.

 

 

Demir: Kırmızı et, yumurta, siyah üzüm, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez önemli kaynaklarıdır.

Bağışıklık sistemimiz için probiyotik içeren mucize iksir : KEFİR

 

Probiyotikler, yeterli miktarda alındığında bağırsaklardaki mikrobiyal dengeyi düzenleyerek bağışıklık sistemimizi güçlendiren canlı mikroorganizmalardır.

 


Ayrıca önemli bir nörotransmitter olan serotonin duygudurum dahil birçok fonksiyonları olan antidepresif bir hormondur.Probiyotikler bağırsaklarda sinir sisteminde sentezlenenden çok daha fazla serotonin üretirler.Probiyotiklere bu özelliklerinden dolayı ”psikobiyotik” de denmektedir.Özellikle yazdan kışa geçiş döneminde güneşin az görülüp yağışların artmasıyla birçoğumuzda seratonin dediğimiz mutluluk hormonunun salgılanmasında azalma görülür ve çeşitli duygu-durum bozukluklarına neden olur.

 

 

Evde kolayca yapabileceğiniz veya marketlerden temin edebileceğiniz kefir sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve sonbahar depresyonlarına karşı da önlem almış olacaksınız. Günde bir bardak kefir içebilirsiniz, ekşimsi tadından dolayı kullanmak istemeyenler içerisine istediğiniz meyveyi blendırdan geçirip tatlandırabilirsiniz.

 

 

Haftaya sonbahara uygun bitki çayları ,içerikleri,uygun kullanım miktarları , faydaları ve örnek sonbahar menüsüyle tekrar görüşmek üzere sağlık ve afiyetle kalın…

 

 

Online beslenme danışmanlığı için e-mail [email protected]

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz