Gülşah SERT

Gülşah SERT

Sola gitmek için sağa dönün

Gaziantep’in trafiği o kadar güzel işliyordu ki, birileri çıktı “Yahu şu güzelliğe bir güzellik de biz katalım” deyip yepyeni icatlar çıkardı.

Maceranın ilk ayağında İncilipınar Mahallesinin canına okudular. Şehitkâmil Belediyesinden Büyükşehir Belediyesine kadar olan bütün adalarda akla zarar uygulamalarla vatandaşın kafasını karmakarışık ettiler. 20-30 metrelik sokakların, yolların iki yanına 10’ar metrelik kaldırımlar yapıp yolu iki araba yan yana geçemez hale getirdiler. Bir sıra park yapılınca ortalık Çarşamba pazarına dönüyor. Bu arada yeni kaldırımların hepsi otopark oldu maşallah. Vatandaşa park yeri yapmazsan ne bekleyeceksin ki?

Sonra hiçbir aklın çözemediği tek yön uygulamaları geldi. Sadece İncilipınar Mahallesindeki tek yön ve dönülmez levhalarını toplayıp hurdaya verseniz ülkenin 1 yıllık demir-çelik ihtiyacını karşılar üstüne de cari açığı kapatırsınız.

Tek yön uygulamasına kimsenin itirazı yok (Belki). Ama öyle saçma sapan yerlerde öyle mecburi gidişler var ki! Vatandaş resmen umursamıyor. Alışkanlıkla, bilerek ya da bilmeyerek dalıyor ters yöne. Bu ters yönlerin hepsi kaldırımlarla tek arabalık hale geldiği için doğru yönden gelen bir araçla karşılaşıldığında bilin bakalım ne oluyor.

Önce karşılıklı kornalaşmalar... El hareketleri... Küfürler ve en nihayetinde kavga!

Bu bölgede ters yönde inatlaşma yüzünden her gün irili ufaklı onlarca kavga çıkıyor.

Bizim millet trafikte babasını tanımaz, dalar birbirine... Trafik polisi deseniz ortada yok.

Bu trafik levhaları yasadır... Yetkili kurum onları oraya dikmişse uymamak yasaları çiğnemektir...

Buradan ihbar ediyorum. Şehitkâmil Belediyesi, stadyum, Şehitkâmil Kaymakamlığı, yeni Müftülük binasının da içinde bulunduğu bu bölgelerde;

Resmen, alenen ve çatır çatır yasalar çiğneniyor. Kural diye, kanun diye tabelalar diktiğiniz ve sonra da kaderine terk ettiğiniz sokaklarda adaletsizlik, haksızlık ve zorbalık kol geziyor. Gücü yeten yetene. Biri ters biri düz yoldan gelen iki araçtan kim daha fazla bağırırsa kim daha kalabalıksa onun borusu ötüyor.

Yani bizzat teröristbaşı Fetö “Bu Gaziantep’i nasıl sabote ederim. Milleti nasıl birbirine düşürüp kavga çıkarırım” diye plan yapsa, trafiği bu hale getirmekle işe başlardı.

Abartıyor diyen varsa buyursun. Trafik Şube ve belediyenin ilgili dairesinden birer arkadaşla bahsettiğimiz bölgelerde 2 saat gözlem yapalım. İki saatte kaç araç ters yola giriyor? Hangi kaldırımda kaç araç park halinde? Kaç kavga ya da tartışma çıkıyor sayalım.

Kuralı koyduysanız ve arkasında duruyorsanız uygulanmasını sağlayın… Denetleyin. Uymayana ceza yazın. Yok arkasında durmuyorsanız şu işin doğrusunu yapın.

Yoksa Gaziantep sakinleri ‘Sola dönülmez savaşları’nda birbirini telef edecek.

Bu arada gazeteci olduğumuzu bilen vatandaş gördüğü yerde soruyor, “Falanca yerde sola dönüş yasak. Evimize işimize gitmek için resmen şehir turu atıyor ve sinir savaşı yapıyoruz. Ne yapalım?” diye...

Cevap basit. Sola dönmeyin. Sola gitmek için sağa dönün!.. Sürekli sağa dönerseniz 3-5 ayda solda gitmek istediğiniz yere varırsınız. Dünya yuvarlak...

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz