Doç. Dr. Muammer OYTAN

Doç. Dr. Muammer OYTAN

SILA-İ RAHİM

Sıla-i rahim, gurbette bulunan kimsenin memleketine dönüp hısım-akrabalarına kavuşması; akrabalarına ilgi-alâka göstermesi; arayıp sorması; muhtaç olanlarına yardımda bulunması demektir.

İslâm dininin emirleri budur: “Demek, yüz çevirdiğinizde yeryüzünde bozgunculuk çıkaracak ve akrabalık bağlarını koparacaksınız, öyle mi ?”(Muhammed,47/22). “

Hz.Peygamber Efendimiz (s.a.s.):

“…Allah buyurdu ki: Kim akrabasına ilgi gösterirse ben de onunla ilgilenirim. Kim akrabasıyla bağını keserse ben de onunla bağımı keserim” (Buhari, Tevhid, 35)

 “Kim ömrünün uzamasını, rızkının genişlemesini ve kötü ölümden kurtulmayı isterse akrabasını ziyaret etsin!”(İ.Gazali, a.g.e.s. 142) buyurmuştur.

Peygamberimiz(s.a.s.) bu tür sözleriyle, İslâm dininin, akrabalar arasında sıcak, sürekli, güçlü, sevgi ve saygıya dayanan bir bağ kurulmasına ne kadar önem verdiğini dile getirmiştir. Bu sebeple yakınlarımızla ve akrabalarımızla daima iletişim halinde olmalı, onları ziyaret etmeli, varsa ihtiyaçlarını gidermeliyiz. Allah’a imân bağı ile bağlı olan, akrabalık bağlarını da koparmaz, karşılık beklemeden devam ettirir. Bilir ki Allah onun mükâfatını verecektir.

Ne var ki, hayatın akışı içinde insanoğlu,  haklı veya haksız yere, çoğunlukla da haksız olduğu halde, kibirle-gururla davranmakta, en yakınlarını, öz kardeşlerini silebilmekte, ilgisini kesebilmektedir. Bunun sebebi tam bir cahilliktir! Yapılacak şey, bu tür davranışlara rağmen, bu tür kibir ve gururla uyumsuz-olumsuz davranışlara rağmen inadına mütevâzi olmak, inadına ziyarete gitmek, inadına darılmamak-dargın durmamak, kapıdan kovulunca bacadan girmektir.

HATIRLA GAFİL

Allah insanı ibadet çün yarattı

Kul olmayı akıl et, hatırla gafil

On sekiz bin âlemde ilim arattı

Kul olmayı akıl et, hatırla gafil!

 

Ana-baba, göz nuru evlât tasası

Minik bir diken batsa ol yürek yası

Evlât çün yaptığı Peygamber duası

Sen almayı akıl et, hatırla gafil!

 

Çiçeğe hiç küs duramaz bal arısı

Et-tırnak ayrılmaz, kardeş can yarısı

Barışmayı dene kaşla göz arası

Yol bulmayı akıl et, hatırla gafil!

 

Kibrine bak, sanırsın zembille inmiş

Kardeşle küsünce kalp yarası dinmiş!

Sanma ki, gururlu nefsi susup sinmiş

Zil çalmayı akıl et, hatırla gafil!

 

Kendi kendine kara vicdan aklamış

İçindeki kini-hasedi saklamış

Yüreği, sıkan ayrık otu kaplamış

Yolmayı unuttun, bak hatırla gafil!

 

OYTAN, aslını bilir ol insanoğlu

Soyun, köyün sorarsan dağlıdır dağlı

Kur’an-sünnet kuralın yürekten bağlı

Kalmayı unuttun, tez hatırla gafil!

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz