Gülşah SERT

Gülşah SERT

SEN DE Mİ TEDES?

 

Gaziantep’in her yerine yeni bir sistem kuruldu.

 

“Trafik Elektronik Denetleme Sistemi” ya da kısa adıyla TEDES.

 

Birbiri ile bağlantısı olan pek çok kamera ve hız ölçme sisteminden oluşuyor.

 

Anladığım kadarıyla bir noktadan geçerken hızınızın ve plakanızın kaydını alıp, birkaç kilometre sonra bir başka noktada aynı işlemi tekrar yapıyor ve hız ortalamanızın yasal limitler içerisinde olup olmadığı denetliyor… Değilse ceza yazıyor.

 

Kavşak ve kırmızı ışık ihlallerini de ayrıca tespit ediyor.

 

Bunlar iyi, güzel, faydalı da...

 

Pek çok konuda olduğu gibi TEDES konusunda da bazı kesimlere POZİTİF AYRIMCILIK yapılmış sanki.

 

Kentin hemen her yerinde bu sistemlerden var. İpek Yolu’nun Müze-GATEM bölümü bunlardan birisi.

 

Ancak her ne hizmetse bu TEDES, yine İpek Yolu’nun belki de en fazla hız ve kural ihlali yapılan bölümü olan, Tugay-OSB bölümüne uğramamış... Unutulmuş ya da bilerek atlanmış.

 

Acaba böyle bir sistemi OSB yoluna koymamanın gerekçesi; her gün ceza yemeleri neredeyse kesin olan OSB patronlarının lüks araçları ve 50 km’lik hız limitleri ile ceza rekorları kıracakları kesin olan fabrika servis araçlarının olası tepkisi olabilir mi?

OSB sakinlerine pozitif ayrımcılık mı uygulanmıştır? Böyle bir şeye inanmak istemem ama Gaziantep’in en ölümcül kazalarının yaşandığı bu yola TEDES kurulmamasının da başka bir mantıklı açıklaması gelmiyor aklıma.

 

Hadi diyelim ki OSB’de faaliyet gösteren işadamlarına pozitif ayrımcılık uygulandı.

 

O zaman GATEM ve KÜSGET’ teki iş adamlarının ne günahı var? Oradakileri de sökün, eşitlik olsun. OSB’dekiler iş adamı da GATEM’ dekiler ne?

 

Velhasıl kelam... TEDES gibi bir sistemi incelerken bile “Sende mi TEDES” diyecek kadar şüpheci olmuşuz... Belki de bizim bilmediğimiz bir sebep vardır...

 

Varsa onu da öğrenmek isteriz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz