Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Seçim havası

Kimilerine göre erken, kimilerine göre baskın!

Nihayetinde, Cumhurbaşkanı “seçim yapılacak” dediyse ve tarihini de verdiyse bu iş bitti. Herkes te kabul etti ki, o seçim yapılacak.

Ülke siyasetini herkes konuşuyor ben yerele bakmak istedim!..

Teşkilatlarda hava nasıl, taban ile tavan arasındaki iletişim sağlıklı ilerliyor mu, adaylar kimler olacak?

Merak ediliyor tüm bunlar!.. Sadece parti partililer değil, rakip partiler de merak ediyor, sahada yarışacağı isimleri!..

AK PARTİ’DE BAKAN ADAYLARI OLMAYACAK

Ak Parti’de 2 türlü aday adayı tiplemesi var. Birincisi gerçekten adaylığı düşünenler, ikincisi de iktidarın her türlü nimetlerinden kolayca yararlanabilmek için aday adayı etiketine sahip olanlar. Milletvekili adaylığı için partide bir temayül yoklaması yapılacağı konuşuluyor ama son kararı Genel Merkez verecek. Mehmet Şimşek’in ismi adaylar arasında geçmiyor çünkü hem 3 dönem kuralı var, hem de bakan olarak kabinede kalma ihtimali.

Canan Candemir Çelik ve Mehmet Erdoğan için de 3 dönem kuralından bahsediliyor ama Genel Merkez tarafından şu ana kadar 3 dönem kuralının işletilip-işletilmeyeceği yönünde somut bir açıklama yapılmadı. Tabanın değişim isteği ise yeni isimlerin listelere yerleşme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

CHP ÖN SEÇİM İSTEĞİNDEN VAZ GEÇECEK GİBİ!..

CHP’de tabanın ön seçim isteği her seçimde olur ama bu kez durum farklı. Her ne kadar İl Başkanı Hayri Sucu kongrede “önseçim olmazsa istifa ederim” sözünü vermiş olsa da, ani seçim kararı, takvimdeki süreyi daralttı.

Dolayısıyla, daha partinin Cumhurbaşkanı adayını bile belirleyemeyen CHP’nin milletvekili adaylarını belirlemek için ön seçim yapmaya yeterli vakti kalmadı. Taban da bu durumun farkında olduğu için “ön seçim olmayacaksa, bari eğilim yoklaması olsun” demeye başladı.

CHP’de milletvekili adaylığı için listenin ilk 2 sırasına talipli çok ama en ilginci “bana 3.sırayı verin, 1-2’yi istemiyorum” diyen eski bakan Mustafa Yılmaz olsa gerek!.. Kişisel görüşüm ise, Yılmaz’ın listede yer bulamayacağı yönünde…

MHP BU KEZ KONTENJAN İSTEMİYOR

MHP’de sivrilip öne çıkan bir isim olmadığı için, aday kim olursa olsun sürpriz olacak. Devlet Bahçeli her seçimde, ilk sıraya kontenjandan bir isim gönderdi. Hasan Özdemir’ler, Semih Yalçın’lar, Ümit Özdağ’lar hep tepeden inme geldi.

Taşradaki seçmenin dediği bugüne kadar hiç olmadı. Bu kez durum farklı gözüküyor. Taban kendi adayını listenin ön sırasında görmek istiyor. Eğer buna rağmen yine kontenjandan bir isim gelirse, MHP’nin bu seçimde işi çok ama çok zor olacak. Çünkü kabul etmeseler de ortada bir İyi Parti gerçeği var ve oylar kesinlikle bölünecek.

VE DİĞERLERİ…

Elbette bu seçimde, İyi Parti, HDP, SP, BBP’de var ve bu partiler kilit partiler olacak. Özellikle HDP’nin sabit bir seçmeni var ve bunlar başka partilere kolay kolay gitmiyor.

İyi Parti ise yola yeni çıktı ve söylemleriyle kendine sağlam bir taban oluşturmanın peşinde. Saadet Partisi'ni’ son aylardaki çıkışını, Temel Karamollaoğlu’nun yaşına rağmen enerjisini kamuoyu yakından takip ediyor.

Dolayısıyla, bu partilerin seçmenlerini de göz ardı etmemek gerek.

Partilerin adayları belli olsun, siyaseti daha çok konuşmaya başlayacağız. Bekleyip, görelim bakalım!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz