Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

SARI ve KIRMIZI KARTLAR

Benim kuşak lise çağında iken okullarda Nihat Sami BANARLI'NIN, Edebiyat kitapları okutulurdu. Güzel konuşmak, dokunaklı ifadeler kullanmak, iltifatlar üretmek için, birbirimizle yarışırdık. Konu güllere geldiğinde ise en çok kullanılan terimler, Gül, zil ve şal, Gül-ü Rana gibi terimlerdi.
Özellikle Gül-ü Ran-a, önemli bir güldür. Sarı ve kırmızı güllerin melezleşmesi sonucu üretilmiş hoş kokulu bir güldür. Sevdiklerinize, bu gülden sunmak da bir ayrıcalıktır.
Futbol oyunu da 17 temel kural üzerinden oynanan bir spor dalıdır. 12. kural ise Fauller ve fena hareketlerdir. Oyun başlamadan önce veya oyun esnasında futbolcuların, rakiplerine, hakemlere, birbirlerine karşı sergilemiş oldukları kural dışı hareketler, sert, ciddi, oyun gereği yapılan fauller, maçın hakemi tarafından eylemin şiddetine göre SARI yada KIRMIZI kart ile cezalandırılır.
Bir atağın engellenmesi, topa elle müdahale, baraj ihlali, kale atışını engelleme, topun oyuna sokulmasını engelleme, bariz gol şansını engelleme, gelişebilecek bir atağı engelleme, vücudun orantısız kullanımı, rakibe çift dalma, omuza sıçrama, kambura yatma gibi eylem ve hareketler, eylemin yapıldığı bölge ve şiddetine göre sarı yada kırmızı kart ile cezalandırılır. Faullerden 10 kusurlu hareket, savunma yapan takımın ceza alanı içerisinde, hücum eden bir oyuncuya karşı yapılmış ise de, hakemin kanaatine göre penaltı cezasına hükmedilir.
Bir dönem, Gaziantepspor ligin en centilmen takımı ödülünü aldı. Geçen sezon Tolunay hocanın göreve gelmesi ile birlikte, takımımız özellikle ligin 2. yarısında fırtına gibi esti. Ligi 4. sırada bitirdi. Ama beraberinde kart görme şampiyonu oldu. Bu kart görme eğilimi bu sezona da yansıda UEFA maçlarımız dahil olmak üzere lig de en çok sarı ve kırmızı kart gören takım ne yazık ki Gaziantepspor.
Hikmet hocam, Gaziantep'e gelip, Sivas maçı öncesi görevi aldığında, takımda 4 sakat, 5 cezalı oyuncu vardı. Özellikle Gaziantepsporlu futbolcuların görmüş oldukları SARI KARTLAR, basit, ucuz, profesyonellikle bağdaşmaz, çözüm üretmez, gösterişe yönelik, DİSİPLİN DIŞI kartlardır. Bunun nedeni takımın disiplinsiz oluşudur. Profesyonelliği bilmemektir. Hakemin oyun ile ilgili kararları nihaidir. Bir futbolcunun itirazı ile değişmez. Değiştirilemez. Futbolcu bunu bilmek zorundadır.
Oyun gereği görülmeyen kartlar, siyasetçilerin meclis konuşmalarındaki bağrışmalarından öteye geçemez. Çoğu zaman şovdur. Yada, profesyonelce kafa tatiline çıkmaktır. Dost beni bahçede görsün, ben takımımın hakkını koruyorum, taraftarlar görsün olayıdır.
Ligin ilk yarısında TRABZONSPOR karşılaşmasını oynuyoruz. Maçın 94. Dakikası oynanıyor. Murat CEYLAN topu kaptırdı. HAMİT ALTINTOP, yaklaşık 30 metre topu sürüyor. EMRE GÜNGÖR ise kendisine eşlik ediyor. Hamit ceza alanına girip golünü atıyor. YENİLİYORUZ. EMRE, kardeşimiz, Hamit'e FAUL YAPIP DURDURMAYI düşünmüyor... Hamit'e kıyak geçiyor...
Cumartesi akşamı lider GALATASARAY’I konuk ettik. Korner atışında kaptırdık. ENGİN BAYTAR: Kaptığı topla tam 40-50 metre topu sürüyor. Bay DANY, bay EMRE Güngör kendisine eşlik ediyor. Engin, pasını Elmander'e iletiyor. Hiçbir savunma oyuncumuz, Elmander'e faul yapıp, engellemeyi düşünemedi. Golü yedik. Mağlup olduk.
Hikmet hocam bu sezon süper ligin tüm maçlarını yorumladı. Sevgili hocam, sadece dersi bilmek ve iyi anlatmak yetmez. Önemli olan bu dersleri öğrencilere öğretmek ve uygulamalarını sahaya yansıtabilmektir. İşte elinde iyi futbolcular var. Bu futbolculara, futbolun gereklerini yapmayı ve uygulamayı biran önce öğret. Önümüzde Trabzonspor maçı olmak üzere, 9 lig maçımız kaldı. Söylemlerin, içi dolmadığı sürece başarı gelmez.
Bilmek ayrı, öğretmek ve uygulamak ayrı. Artık, bilen ve uygulayan bir Gaziantepspor görmek istiyoruz. Başarılar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz