Yalçın Bozdemir

Yalçın Bozdemir

SANAL KUŞAK

Hızlı bir gelişme gösteren teknoloji, her geçen gün hayatımızdaki etkisinin arttığını gözler önüne seriyor. Çok hızlı ve etkili bir gelişme gösteren bu unsur hayatımıza çok fazlasıyla müdahele etmiş duruma geldi.

Ben hayatımıza bu kadar etki eden, bizi gerçeklerden her gün daha fazla uzaklaştıran, birçoğumuzun zamanının büyük bölümünü ayırdığı bu buluşa elimden geldiği kadar az zaman ayırmaya çalışıyorum. Onun beni esir almasına mani olmaya çalışıyorum.

Ama ne yazik ki bugün yetiştirdiğimiz kuşaklar tabiri caizse robot insanlar olarak yetişiyor. Küçük bir çocuk daha doğar doğmaz, gözlerini açar açmaz çevresinde elektronik bir şeyler arıyor. Onların bu isteklerini ebeveynler de geri çevirmiyor. Günün zaten bayağı bir yorgunluğunu hisseden bireyler çocuklarını en kısa yoldan susturmak için telefon, tablet ne varsa onlara verip bu çocukların sanal aleme alışmasını sağlıyorlar.

Bence hiç de doğru yapılan bir uygulama değil. Haklısınız, belki şu an bulunduğumuz zaman diliminde çocukları başka türlü yetiştirmek çok zor. Parklar, sokaklar vicdansız insanlardan geçilmiyor. Çocukların rahatça yetişebileceği gerçek bir dünya şu an yok.

Ama yine de bu bizim gerçeklerle yetişen, duygularını yaşayıp hissedebilen, değer yargılarını bilen insanlar yetiştirmemize engel olamaz diye düşünüyorum.

Bence, hala sokakta oynayan, park ve bahçelerde eğlenen, gerçek arkadaşlık ve dostluklar kurabilen, gerçekleri görüp gerçeklerle yaşayan bireyler yetiştirebiliriz.Popüler kültür etkisi altından onları kurtarıp gerçeklerle yaşayarak daha doğru, daha bilgili daha iyi bireyler yetiştirebiliriz.

Bu nasıl olur derseniz ebeveynler olarak kendi zamanımızdan biraz daha çocuklarımıza ayırabiliriz. Onların sanal alemde geçirdikleri zamanın en azından yarısını onlarla daha çok vakit geçirerek bu işe başlayabiliriz. Onlara bir birey gerçekte nasıl yaşamalı bunu öğretebiliriz.

Daha parlak fikirler üreten, daha insancıl, çok iyi kişilikler yetiştirebiliriz. Eğer ki bunu başarabilirsek hem o bireylerin hem de dünyanın geleceği açısından çok iyi bir iş çıkarmış oluruz.

Tüm bunları yaparken şuna dikkat edelim. Onları sanal alemden tamamen koparmaya çalışmayalım. Sadece herşeyi yeteri kadar ve faydasını görecek şekilde kullanmayı, teknolojinin sunmuş olduğu imkanları gerçeklerle birleştirerek, dünyaya daha faydalı insanlar olarak yetişmeyi ve yetiştirmeyi öğretelim.

Gerçeklerden uzaklaşan bireyler ne kendine ne de topluma yeterince fayda sağlayamaz...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz