Psk. Y. Emre Yılmaz

Psk. Y. Emre Yılmaz

Sahip olmak ve olmak

İçinde bulunduğumuz dönemde bir bilgi bombardımanı yaşıyoruz. Bilgiye erişim o kadar kolay ki; şu an zor olan bu bilgi çöplüğünün içinden hakiki bilgiyi seçmek…

Bilgiye erişirken, bilgi sahibi olurken, o bilginin düşünsel dünyasını, felsefesini kaçırıyoruz. Kişi bilgiyi bir mal gibi görüp; onu sahip olunacak bir nesne gibi algılarsa; o bilgi kişiyi bilgi sahibi yapar ama kişiye başka bir şeye dönüşme fırsatı sunamaz, kişiyi geliştiremez.

Tüketim zihniyeti o kadar baskın hale geldi ki; bizim düşünce dünyamızı, psikolojimizi de etkiler oldu.

Bir konuda bilgi sahibi olmak istiyorsam: şu mekana gitmeliyim, şu kitabı okumalıyım, böyle davranmalıyım gibi standart yollar, belirli kalıplar, düşünce dünyasından uzak bilgiler…

Zahmetsiz bir hayat yaşama isteği, kaygıyı ve kötü duyguları yok sayma eğilimi… Cefasız dönüşüm, gelişim mümkün mü? Öğrendiğimiz her bilginin üzerine düşünmeli, o bilgiyle gerekirse yanmalı ama sabredip o bilginin bizi dönüştürmesine izin vermeliyiz. Çevremizde bilgiye ‘sahip’ o kadar çok kişi var ki... Kapitalist düzenin aşıladığı “sahip olma” çılgınlığı, düşünce dünyasına da sirayet etmiş durumda.

Herkes bilgiye sahip olmak istiyor ama hakikatin getireceği olumsuzlukları kabul edemiyor. Aksi takdirde etrafımızı saran şarlatanların, üfürükçülerin bu kadar yoğun olmasını açıklayamazdık değil mi?

Sahip olmak; hırs demek, elde etmek demek, hasetlik demek, her şeyi elde edilmesi gereken bir obje olarak görmek demektir.

Olmak ise her edinilen bilginin üzerine düşünmek, zayıflıklarımızı da kabul etmek, araştırmak, dönüşmek ve gelişmek demektir. Hakikat, sabredip, yolda olmaktan ve mücadele etmekten geçer. Yani bir bilgelik biçimidir.

Zorlanmaya, afallamaya, şaşırmaya, kaygılanmaya izin vermeliyiz ki dönüşelim, gelişelim, ‘olabilelim’… Kolay yoldan bir yerlere gelme fantezimizi bir kenara bırakalım.

Yeri geldiğinde mücadele etmeyi, yeri geldiğinde de kabul etme bilgeliğini gösterebilelim. Şu anki tüketim ve kaygı çağında ruh sağlımızı korumanın ve hayat yönümüzü belirlemenin en önemli bileşenlerinden biridir yolda “olmak”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz