Ömer Özgür

Ömer Özgür

RUSYA İLE YENİDEN

Yıllarca, “Türkiye dört tarafı düşmanlarla, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke” sözlerine işittik. Bu sözün kime ne fayda sağladığını bilmiyorum ama ülkemize ve milletimize zararından başka bir şeyi olmamıştır.

2015 yılının kasım ayında sınırda Rus uçağı düşürülene kadar Rusya ile ilişkilerimizde hiçbir sorun yoktu. Uçağın düşürülmesiyle birlikte Rusya ile ilişkilerimiz bir anda kesildi. Rusya’ya ihracatımız her geçen gün düşüşe geçti, turist gelmemeye başladı. Bu ülkeden doğalgaz ithalatı yapıyorduk, bizde doğalgaz alımımızı azalttıkça, azalttık. Bu hem bizim hem de Rusya’nın zararına oldu. Kazanını olmadı küskünlüğün, kırgınlığın.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’da Putin ile görüşmesi sonrası bu ülkeyle buz kesen ilişkilerimiz düzelmeye başladı. İki lider de önemli ve olumlu mesajlar vererek, iki kadim milletin dostluğunun önemini vurguladılar.

Eskimiş, pörsümüş ve anlamını yitirmiş, “Türkiye dört tarafı düşmanlarla, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke. Bize bizden gayrı dost yok” gibi söylemleri unutup, hem ticari hem de sosyal ilişkilerimizi artırmak için çalışmalı, milletimizi her anlamda kalkındırmanın yollarını aramalıyız. Biz çalışıp kendimizi iyi anlatırsak ne düşmanımız kalır, ne de fakirimiz. Yok, biz bu eskiye dair sözlerle vakit geçirirsek daha çok bekleriz umut trenini.

Rusya’nın kilitli kapıları bundan sonraki süreçte bir bir açılacaktır. Başta inşaat sektörü olmak üzere Rusya’nın ihtiyacı olan bütün sektör temsilcileri bu ülkeye yoğunlaşmalıdır. Artık malayani işlerle uğraşacak zamanımız yoktur. Rusya ile yeniden ihracat seferberliği başlatalım. Bunu ihracatımızın geri olduğu diğer ülkelerle devam ettirelim.

Komşu ülkelerin 2015 ve 2016 yılının 7 aylık ihracat rakamları aşağıya çıkarıldı. Bu rakamlar nasıl bir çalışma içine gireceğimizin habercisidir. Bu rakamları dikkate alıp, önce komşular sonra da dünyanın farklı ülkelerine daha fazla odaklanmamız gerekecektir.

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz