Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

Rakamlar üzerinden Gaziantep seçimleri

24 Haziran seçimleri Cumhur ittifakının zaferiyle sonuçlandı ve Erdoğan yeni sistemin ilk lideri oldu. Peki Gaziantep bu seçimde hangi mesajı verdi? Seçim sonuçlarını Gaziantep üzerinden irdelediğimizde, nasıl bir tablo ortaya çıktı, alınan rakamlar, partiler için ne ifade ediyor, biraz bu yönüne bakmak istiyorum.

Gaziantep’te Cumhur ittifakı yüzde 64.1, Millet ittifakı ise yüzde 23 oranında oy aldı. Gaziantep’in birinci partisi Ak Parti 51.45 oy aldı ancak bir önceki 1 Kasım 2015 ile kıyaslandığında oyunu 10 puan düşürdü. 12 sandalyeli dağılımda 8 milletvekili olan Ak Parti, 14 sandalyeli dağılımda yine 8 vekil çıkartabildi.

MHP tüm çalkantılara rağmen 12.68 oranında oy alarak ile oyunu 3 puan daha artırdı ve 2 vekil elde etti. MHP’nin Gaziantep’te miting yapmadığını da hatırlatalım.

CHP’nin Gaziantep teşkilatının yeterince çalışmadığı herkesin dilindeydi ama Muharrem İnce mitingi teşkilata bir umut olmuştu. Hedef bir anda yükseltildi ama sonuçlar tam bir hüsran oldu. CHP 1.5 puan daha geriledi ve 15.09 ile Gaziantep’te son yılların en düşük oy oranında kaldı. 14 sandalyeli dağılımda bile, daha önce 2 olan milletvekili sayısını değiştirmeye gücü yetmedi.

İyi Parti aslında tam bir kapalı kutuydu. Aday listesi üzerinden çok tartışmalar yapıldı. 6.68 oy aldı. MHP’nin oylarını koruyup, artırdığını dikkate alırsak, İyi Parti’nin oylarını daha çok Ak Parti ve CHP seçmeninden aldığı görülüyor. Eski Rektör, Yeni Vekil Hüseyin Filiz hocanın meclis performansı, Gaziantep için şimdiden merak konusu!..

HDP 10.46 olan oy oranını 11.87’ye yükseltti ve hafif te olsa bir yükselme gösterdi. 1 olan milletvekili sayısını korudu. Bu partinin vekil sayısını 2’ye çıkartma gayreti ise boşa çıktı.

AK PARTİ TÜM İLÇELERDE BİRİNCİ PARTİ ANCAK!..

Gaziantep’in şehir merkezine baktığımızda, her 2 seçmenden 1’sinin Ak Parti’yi tercih ettiğini görüyoruz. Şahinbey’de 50.8 ve Şehitkamil’de 50.7’lik bir oy oranı yakalandı. Taşra ilçelerde Ak Parti oyları daha baskın çıktı ve oy kaybı yaşanmasına rağmen tüm ilçelerde 1.parti oldu. Bunu da not edelim. Cumhur ittifakına en büyük destek yüzde 76.1 ile Nurdağı’ndan geldi. Ak Parti en fazla oyunu yüzde 59 ile Yavuzeli’nde, en düşük oyu ise yüzde 45 ile ittifak ortağı MHP’nin güçlü olduğu Oğuzeli’nden aldı.

CHP TÜM İLÇELERDE OY KAYBETTİ

CHP en yüksek oyunu yüzde 19.7 ile Karkamış’ta alabildi. CHP’nin tüm ilçelerde oyunu azalttığını da ekleyelim. Bu sonuçların ardından, teşkilatın da bir hayli sıkıntılı günler geçireceği, şimdiden çok açık ve net görülüyor.

MHP’NİN OĞUZELİ’Sİ VAR!

MHP en yüksek oyunu yüzde 27.2 ile Oğuzeli’nde aldı ancak bu sonuç, Oğuzeli’nde 1.parti olması için yeterli olmadı ve Ak Parti’nin ardından ikinci olabildi. Ak Parti ise yüzde 45.6 ile 1.olduğu Oğuzeli’nde, ilçeler arasındaki en düşük oy oranını yakaladı. Bunu da dipnot olarak belirtelim.

İYİ PARTİ’DE KARKAMIŞ SÜRPRİZİ!..

İlk kez seçime giren İyi Parti ise Gaziantep genelinde 6.8 gibi bir oy almasına rağmen, Karkamış ilçesinde 16.9’luk rekor bir oy potansiyeline ulaştı.

Gaziantep’ten 11.9 ile 1 milletvekili çıkartan HDP ise en yüksek oyunu 14.9 ile Araban ilçesinden almayı başardı. Şehitkamil ve İslahiye ilçelerinde de HDP’ye, Gaziantep ortalamasının biraz daha üzerinde oy çıktı.

2 ESKİ VEKİL YENİDEN MECLİSTE

Gaziantep’in 14 milletvekilinden 8’ini Ak Parti, 2’sini CHP, 2’sini MHP, 1’ini İyi Parti ve 1’ini de HDP kazandı.

Ak Parti’de geçmiş dönemde milletvekili olan Derya Bakbak ve Ali Şahin yeniden milletvekili seçilmeyi başardı. Mehmet Erdoğan, Ahmet Uzer, Nejat Koçer gibi isimler mevcut vekillerin arasında en uzun süreyle milletvekilliği yapan isimler oldu.

BABA-OĞUL VEKİL OLDU

MHP’de Muhittin Taşdoğan ile Sermet Atay, CHP’de ise Bayram Yılmazkaya ile İrfan Kaplan, İyi Parti’de Hüseyin Filiz ilk kez milletvekili seçilen isimler oldu. HDP’li Mohmut Toğrul ise 3.kez Gaziantep’ten vekil seçildi.

CHP’de eski vekil Ahmet Yılmazkaya’nın oğlu Bayram Yılmazkaya’nın ilk sıradan meclise girmesiyle birlikte, aslen Besnili bir aileden baba-oğul Gaziantep’ten milletvekili olarak tarihe geçti.

Bu arada, MHP’li Sermet Atay daha önce Doğru Yol Partisi’nde, Ak Partili Mehmet Erdoğan ise MHP’de aktif siyaset yapan isimler olmuştu.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz