Vedat DİRİ

Vedat DİRİ

RAHAT UYURMUSUN Kİ ASLAN'IM

Ne umutlarla büyütmüştü oysa onu ailesi “benim oğlum büyüyecek doktor olacak” demişti babası.

Üzmedi ailesini okudu doktor oldu hem de adam gibi bir doktor.

Yarıda bırakmakta istemedi mesleğini olmuşken uzman olayım dedi.

Göğüs cerrahisini seçti.

Kader onu Gaziantep’e yolladı.

Ama ecel de işte onu tam orada yakaladı. daha 28 indeydi ve her doktor gibi oda tüm hastalarını hayata bağlamaya adamıştı kendisini.

Ama bir gözü dönmüş cani onu canına kast etti. Dedesinin ölümünden ersin sorumluydu sanki? Ve o da dedesi gibi ölmeliydi. 90 yaşındaki dede de 28 yaşındaki ersinde aynı kaderi paylaşsın diye bıçağını azmettirdi.

************

Yıllarca okursunuz doktor olmak için önce girmesi sonra okuması sonra ise uzman olması çetrefilli.

Hayatını okumaya adar doktor sınavlar komiteler stajlar…

Benim oğlum/kızım doktor olacak…!!!

Ve o bütün bu badirelere katlanıp mesleğini yaparken kör bir bıçak hain bir kurşun canından eder işte sebepsizce.(allah ersini korusun)

Evet başka mesleklerde de bu risk var olmasına ya insanın zoruna giden hayat vermeye çalışanların hayatlarını hiç yere kaybetmesidir.

**************

Bir zamanlar,bir zamanlar dediğime bakmayın daha 10-15 sene önce 70 yaşındaki amca şapkasını çıkarır girerdi doktorun yanına öyle ya o bilirdi ne denli önemli olduğunu doktorun.kuş palazından sıtmadan ince hastalıktan bilgiliydi zira o amca.

Şimdi ise 20 yaşında çocuk evraklarını önüne atıp “bana rapor yaz” bana ilaç yaz” lan diye biliyor doktora…

Hasta hakları biri var ya artık ,sebepli sebepsiz her şeye dilekçe verebiliyor ya o da onu kullanıyor işte .

Peki ya DOKTORların HAKLARI?

-----------------

Doktora kısıtlama getirildi ya reçete konusunda onu yazarsın bunu yazamazsın babında, hastaya bilgi verilmedi ama. o sanıyor ki herkes benim dediğim ilacı yazabiliyor. “yaz ulan” bile diyeni duydum kulaklarımla yazmayınca da doğru hasta haklarına…

Ama ne güvenliği var doktorun ne de bir güvencesi.. yap denileni yapıyor yaz denileni yapıyor.koca profesörler bile muayene hakkı elinden alınmasına rağmen ses çıkarmıyor.

Tam gün deniyor yarım gün deniyor 3 lira al 5 lira ver reçeteyi alırken eczacıya da muayene parasını ver deniyor. Her şey tıkır tıkır işliyor.

İşte ersin ölümle pençeleşiyor… ölse ne olacak ???

3 gün yas 2 gün göz boyama güvenlik ondan sonra aynı terane..

Ersin poliklinikte öldürülmeye yeltenilen yada öldürüen kaçıncı hekimdir bilmem bilemem de zira araştırmaya kalkınca insan üzülüyor..

Hastanenin kapılarına birer x-ray koymak trilyon olsa gerek.ya da insan hayatından çok daha değerli sanırım.

Şu mümessillere yapılan” hop giremezsin “uygulaması hastalara da” hop kesici delici aletle giremezsin” şeklinde uygulansa ne güzel olur değil mi?

**********

Valla bilemiyorum bundan sonra ne olur ama bildiğim tek şey ERSİNİN rahat uyuyamayacağıdır… Allah korusun ölse de yaşasada….!!!!

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz