Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

Protein gereksinimi ve spor

‘Spor ve egzersiz, sağlıklı bir hayat için en  önemli faktörlerden birisidir. Ancak sadece zayıflama amacıyla yapılan spor ve egzersiz tek başına hem yetersiz olacaktır hem de tam verim sağlayamayacaktır. Vücut formunuzu şeklillendirmek, iyileştirmek, korumak, sağlıklı ve yormayacak bir çalışma için beslenme faktörünün atlanmaması gerekmektedir. Bu yazının içeriğinde neler yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.’

Spordan önce!

-Spordan önce tükettiklerimizin önemi çok büyüktür. Yağ yakımı için yarar sağlaması açısından spordan önce enerji ihtiyacı karşılanmalıdır. Enerji ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda kas kaybı görülebilir.

-‘Spordan yaklaşık 3 saat önce ana öğün; 1-1,5 saat önce de ara öğün yapmak gerekiyor. Yemekten hemen sonra spor yapmak rahatsızlık verir ve sporunuz yarım kalabilir.’

-Spordan önce karbonhidrat alımına dikkat edin. Karbonhidratlar, kasların çalışması ve kan şekerinin dengelenmesi açısından çok önemlidir. Öğünlerde karbonhidratlı besinlere yer verilmelidir. Bu sayede kas kaybını önleyerek yağ yakımı sağlamış olursunuz. Karbonhidatlı besinlerin yanında protein kaynağı besinler sizin için kaliteli bir öğün sağlayacak, kas kütlenizi korumaya ve arttırmaya yardımcı olacaktır.

-Karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıllı makarnalar, pirinç ya da bulgur pilavı, tam tahıllı ekmekler örnek gösterilebilir. Kurubaklagiller iyi bir tercih olarak görülebilir ancak gaz ve şişkinlik yapabilir.

-Spordan önce çok yağlı besinler tüketmemeye çalışın.

-Spordan yarım saat kadar önce alacağınız kafein, performansınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. Fakat kahvenizi yağsız ve sütsüz tercih etmeniz daha sağlıklı bir tercih olur. Çünkü süt ve yağ spor esnasında hazımsızlık yaratarak performansınızın düşmesine neden olabilir.

-Sıvı tüketimi çok önemli! Spor öncesi, spor esnasında ve spor sonrası sıvı tüketimine dikkat edilmeli. Spor esnasında terleme ile sıvı kaybedilir ve vücuda tekrar sıvı alınması gerekir. Böylece sıvı atılımı ile kaybedilen minerallerin de geri alımı sağlanacaktır. Sıvı alımı için su ve sporcu içecekleri iyi tercihler olacaktır.Spora başlamadan 1-1,5 saat öncesinde 500 ml sıvı tüketmiş olmaya özen gösterin.

Spor esnasında!

-Spor esnasında yine sıvı tüketimine dikkat etmeli, her 15 dakikada bir 250 ml kadar sıvı almanız gerekmektedir.

Spor sonrasında!

-Spor sonrasında da ilk dikkat etmemiz gereken konu sıvı tüketimi. Su ve sporcu içeceklerinin dışında maden suyu tüketimi de kaybedilen minerallerin yerine konulması açısından oldukça faydalı olacaktır.

-Spordan sonra boşalan glikojen depoları için ara öğün olarak karbonhidrat tüketimi yapılmalıdır. Örneğin spordan hemen sonra tüketilen karbonhidratlı öğün olarak 1 orta boy muz, elma, armut gibi meyvelerin yanında içeceğiniz 1 bardak süt, yağ yakımınızı kolaylaştırarak kas yapımına da yardımcı olur. Glikojen depolarınızın dolmasını sağlar.

-‘Spordan 1,5 saat kadar sonra ana öğün yapılması gerekmektedir. Daha geç saatlerde tüketilen besinler, glikojen depolarını %100 doldurmayabilir.  Yine karbonhidrat ve proteinden zengin bir öğün tercih edilmelidir. Örneğin; tavuk ızgara, pilav ve yağsız salata güzel bir öğün olacaktır.

-Öğün atlamamaya ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Sağlıklı bir vücudun ve verimli bir sporun en önemli şartlarından biri düzenli beslenmedir. Özellikle ana öğün konusunda çok dikkatli olun.’

Protein gereksinimi ve spor:

-‘Her birey için belirli bir düzeyin altında protein alınmamalıdır. Bu, temel fonksiyonlar için de önemlidir. Ancak proteinin çok fazla miktarda alınması da negatif sonuçlar doğurabilir. Gereğinden fazla alınan protein, yağa dönüşür.’ Bu nedenle her bireyin ihtiyacına uygun miktarda protein alımı sağlanmalıdır.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın..

İnstagram:@dytnurkaracan

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz