Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

PROFESYONELLİKTEN YOKSUNUZ

Spor başlangıçta amatördü. Sadece insan bedeninin dinç ve sıhhatli kalmasını, zindeliği sağlamak için yapılan bedensel faaliyetlerdi. Zaman ilerleyip, çağ değişince spor sadece spor olmaktan çıktı. Ekonomi ve siyaset olarak karşımıza çıktı. Futbol da bu spor kategorilerinden biridir.
Gelelim Gaziantepspor Trabzonspor karşılaşmasına. Maç öncesi hiç şüphe yok ki kağıt üzerinde İstanbul Arena’da Galatasaray'a tam 4 gol atmış Gaziantepspor karşılaşmanın favorisi olarak gözükmekteydi. Çünkü konuk ekip, evinde Antalya karşısında maçı hakemin haksız yere vermiş olduğu PENALTI ile kurtarmış, üstelik Ç.S.K maçını düşünerek BURAK'I da Gaziantep'e getirmemişti. Bu süreç aslında Gaziantep lehineydi. Ama takımın başına yeni geçen ABDULLAH hoca henüz yeterli profesyonelliğe erişmemişti. Neden mi? Bir zamanlar formasını giydiğin takıma karşı oynuyorsun. Bu maçı kazanmak sana çok büyük PRESTİJ getirir. Reklâmın olur. Ne gezer. Hocamız geçen hafta sahadan çıkmak istemeyen WAGNER'İ cezalandırmak peşinde. Esame listesinde dahi yok. Yerine çıt kırıldım, Galatasaray savunmasına GOL PASI verecek kadar nazik BİNYA sahada. Sahi yeri gelmişken soralım. Bu Binya’yı çok mu aradınız? Bu arkadaşımızın yaptığını, Alper, Şenol, Mehmet Yiğit, Yasin yapamazlar mı?
Gaziantepspor Trabzon karşısında kötü bir futbol oynamadı. Zaman zaman rakibinden de iyi oynadı. MUHAMET'İN şutu, direkten, Olcan'ın şutu direkten döndü. SERDAR KURTULUŞ’UN rakip ceza alanında düşürülüşü bariz PENALTIYDI. Ama geçen hafta Galatasaray maçında hakemin bariz gol şansında yaptığı hata Özgür YANKAYA'nın da hafızasına kazınmış ki penaltımızı veremedi. Trabzon’un Adrian ve Serkanla gelişen iki net pozisyonda kaleci KARCE başarılıydı. Genel olarak maç içerisinde kazanmaya yakın takım Gaziantepspordu.
Maçın 38.dakikasında EMRE GÜNGÖR, sarı kart görerek ORDU maçında cezalı duruma düştü. Maçın geneli bu. Doksan dakika tamamlandığında, karşılaşmaya 3(ÜÇ) dakika ilave edildi. Bu anonsu ABDULLAH hocamız dahil sahadaki her futbolcumuz duydu. 90+3 oynanırken orta alanımızda yaptığımız paslaşmada MURAT CEYLAN BEYEFENDİ ZAHMET EDİP TOPA HAMLESİNİ YAPMADI. Zaten 88. dakikada oyuna girişine bakınız. Hangi hoca böyle sahaya girmek isteyen futbolcuyu oyuna alır? Murat beyin kaptırdığı top, Trabzon’un atağına dönüştü. Bay çıtkırıldım BİNYA ve büyük profesyonel Emre Güngör’ün eşliğinde, Hamit bey topu ağlarımıza yolladı.1-0 yenildik...
Evet her zaman son dakikada kazanamayız. Bazen de bu maçta olduğu gibi kayıp ederiz. Bu futbolun içerisinde var. Futbol hatalar oyunu. FAKAT TECRÜBE: Yani yaşamımızda yediğimiz KAZIKLARDAN ÇIKARACAGIMIZ DERSLERİ; kullanabilmeliyiz. Ne Abdullah hoca nede talebeleri bu olgu hayata geçiremiyorlar.
Sonuç ne olursa olsun. İsterse ayağı İNCİNMİŞ OLSUN. Skoru korumak için SANTRAFOR OYUNDAN ALINMAMALIDIR.
Bay Murat Ceylan gibi, sahaya gönüllü gönülsüz girme hazırlığında olan yedek futbolcu oyuna alınmamalıdır.
Wagner kalitesindeki bir oyuncuyu en hayati maçında cezalandırmak, futbolun mantığıyla bağdaşmaz.
En önemlisi 93.dakika topu rakibe kaptırmışız. Rakip kaleye önce BİNYA eşliğinde ilerliyor. Binya beyden rakibi çekip, düşürme, gerekirse kart görme eğilimi yok. Beyefendiden ayıp olur.
EMRE Beyefendiye gelince: Bu takımın en deneyimli profesyoneli kendisidir. Maçta sarı kart gördün. Haftaya yoksun. Halil Altıntop topu kapmış ilerliyor. Sende takip ediyorsun. Takip edeceğine faul yap durdur. Ceza sahasına girmeden adamı çek indir. Bariz gol şansını engellemekten atıl. Direk kırmızı kart gör olmaz mı. Elbette olur.Yeter ki Abdullah hocamız da profesyonel olmaya kafa yorsun. Sadece fiziki idman değil. Profesyonelliğin beyin fırtınasını da teorik olarak futbolcularına anlatsın.
Hepimize geçmiş olsun. Şenol hocayı zorla kahraman eden Abdullah hocamıza, Murat ve Emre kaptana teşekkürler...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz