Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

PARA KAZANMAK İÇİN HER ŞEY MÜBAH MI?

Özellikle pandemi döneminde, gıda alışverişi tavan yaptı. Bir çok sektör frene basarken, alışveriş merkezleri, marketler cirolarını katladı adeta!..

Vatandaş, yemeyi içmeyi daha çok dert etti sanki!

Neyse konumuz bu değil… Aldığımız ürünün sağlıklı olup olmadığı!..

Hangi gıda ürününe elimizi atsak, mutlaka bir hilesi çıkıyor. Etin, ekmeğin, peynirin, baharatın, salçanın, makarnanın kısaca her şeyin!..

Bilenler, biz bilmeyenlere anlatıyor, ağzımız açık kalıyor. Dinliyoruz sadece bir şey yapamıyoruz!.. Gözlerini daha fazla para kazanma hırsı büyüyenler, halkı zehirleme konusunda hiçbir tereddüt yaşamıyorlar.

E şimdi gidip zabıtaya şikayet etsen “Bizim yetki alanımızda değil” diyecek. Sistem haksızlık yapanı cezalandırmıyor, ceza verilse de caydırıcılık sağlamıyor!..

Anlatıyorlar, mesela; biberde boya kullanılıyormuş, bazı firmaların dana köftesinde tavuk eti, kıyma ve sucuğunda sakatat, peynirinde bitkisel yağ oluyormuş!

Para kazanmak için her şey mübah yanı, ahlaksızlıkta sınır yok!..

Tüm bunlar bir-kaç kuruş fazla para kazanma uğruna yapılıyor. Çünkü bunlar parasını kazandıktan sonra, vatandaşın sağlığı ne olacak, hiç ama hiç umursamıyorlar bile!..

Vatandaşa zehir saçan bu zihniyetle mücadele edebilmek için önce vatandaşa, sonra da denetim mekanizmasının başındaki personele ciddi görevler düşüyor.

İl Tarım Müdürü Mehmet Karayılan’ın bu konudaki hassasiyetini görebiliyorum. Her fırsatta, her vesileyle, denetim mekanizması ve yaptıkları çalışmalar hakkında bizleri bilgilendiriyor, sağ olsunlar.

Haa bir de unutmadan ekleyeyim, malum okullar, aylar sonra ilk kez tam kapasiteyle açılacak. Kantinler mutlaka denetlenmeli... Burada satılan ürünler, doğrudan çocuklarımızın sağlığını tehdit ediyor. Pandemi döneminde sağlığımızla ilgili kesinlikle taviz vermemek gerek.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz