Çetin PEKMEZCİ

Çetin PEKMEZCİ

PANİĞE KAPILMAK YOK

Gaziantep spor bu sezon ligde sıkıntılı günler geçiriyor. Devre arası kampını Antalya’da iyi değerlendiren takımımız, ligin ikinci yarısına da kendi sahasında oynadığı Antalyaspor maçını kazanarak, FENER maçı öncesi moral depolamıştı. Emre, İvan, Serdar'ın yokluğuna rağmen, Antalya maçında depolanan moralin, Fenerbahçe maçını kazanmamıza yeteceğini düşünmüştüm. Çünkü ilk kez Gaziantep takımı 90+ ...dk larda ayakta kalmayı başarmaya başlamıştı.
Beni takip edenler bilir. İstanbul’da en kolay yeneceğimiz takım FENERBAHÇEDİR iddiasında bulunurum. Bunun dayanağı İstanbul da Fener'in oynayacağı takım kim olursa, olsun. Fener, taraftarın baskısıyla hücum ağırlıklı oynamak zorundadır. Bu anlayışla da oynadığı zaman rakiplerine boş alan bırakmaktadır. Orta alanı, forvete yakın oynadığından, savunma bloğunun arkasına atılan her top, kontra atılan her pas, takımlara gol şansı vermektedir.
İşte böyle bir ortamda İstanbul da FENERBAHÇE karşısında sahne aldık. Kamil ABİTOĞLU'NUN yönettiği maça iyide başladık. İfade ettiğim gibi Fener takımının sahasında oynamasından kaynaklanan oyun anlayışları Gaziantepspor'a avantaj oldu. Orta sahalarındaki boşlukları iyi değerlendirdik. Daha maçın 12.dakikası oynanırken de BEKİR ile golü bulduk. Bu çok büyük bir avantajdı. Çünkü Fener üzerinize gelecekti. Yakalayacağımız her kontra top, savunmanın arkasına atılacak her topla kaleci VOLKAN ile buluşma şansımız olacaktı. Oldu da . Ne yazık ki yararlanamadık. Volkan'ın gününde olmasının dışında tipik hastalığımız olan hücumda çoğalmayı başaramadık. Yakaladığımız dört net pozisyonu gole çeviremedik.
Üstüne de hiç gereği yokken, Kerim Zengin'in rakip Stok'a yaptığı sert hareket sonrası ikinci sarı kart tan, kırmızı kart görerek oyun dışı olması, önce takımı arkasından da Abdullah hocayı bozdu. Paniğe kapıldı. İlk yarıyı 1-0 önde kapatarak soyunma odasına girdik.
İlk yasrıda takıma yeni alınan SAPARA, KERİM ZENGİN iyi gözüktüler. Sosa ve Cenk beklenenin üzerindeydi. Ancak, Kerim ZENGİ'İN atılmış olması Abdullah hocada soru işaretleri oluşturmuştu. Orta sahası sos veren Fenerbahçe’yi, çift santrafora dönüp abandone etmek yerine, Kerim in yokluğunda sağ kanadı savunmak için yaptığı Sosa’yı oyundan alıp, yerine henüz sakatlığı atlatamamış İvan'ı alması, Gaziantepspor adına inanılmaz bir hata oldu. Türkiye’nin en iyi savunma oyuncularından biri olan Abdullah hoca, ne yazık ki, kendi takımını kanatlandırmayı başaramadı. Bu değişiklik ayni zamanda Aykut hocaya da bir mesajdı. Neydi? "üzerinize gelmeyeceğiz. Skoru korumaya çalışacağız" Aykut hoca bu mesajı aldı. Orta alana aldığı Caner ve Biyannevu ile ikinci yarı oyunu Gaziantep yarı alanına yıktı. Kerim'in faulüyle Acıbadem Hastanesine kaldırılan Stok... Gördüğü tedavi sonucu sahaya döndü. Defterimizi dürdü. Skoru eşitledi. Panik daha da artı. Hakemle oynamaya başladık. Kaçınılmaz son geldi. Cristian ve Topuz: Ağlarımızı topa tuttular. Kazanmaya yakın olduğumuz maçı 3-1 kayıp ettik. Tarih tekerrür etti. Öne geçtiğimiz maçı kayıp ettik.
Bu karşılaşmadan bir gün önce Samsun-Galatasaray maçı oynandı. Samsun 2-0 öne geçtiği maçı 4-2 kayıp etti. Bu futbolun içinde var. Ancak Samsun niye kayıp etti? Galatasaray niye kazandı doğru yorumlanmadı. Galatasaray’ın attığı 4 golün, 3 ünün gol pası: Samsunsporlu savunma oyuncularının ayağından verildi. Teknik adamlar, çalıştırdıkları takımlardaki futbolculara, fiziki antrenman dışarısında, slayt gösterileriyle bu hataları ve yapılması gerekenleri anlatmalıdırlar. İşte bu yapılmıyor. Antrenmanı yaptır. İzin ver tamam. Cristian ve Topuz'un attığı goller bu tip gollerdi...
Gelelim asıl sorunumuza? Sorunumuzun büyük kısmı SORUMSUZLUK. Kerim Zengin, Sivas’ta uzun zaman forma bulamadı. Gaziantep'e geldi. Fener’e karşı ilk obirde. Fenada oynamıyor. Birinci SARI kartı görmüşsün. Uzatma oynanıyor. Rakibin sırtı kaleye dönük. O sert hareketin anlamı nedir? Takıma yeni gelmişsin, 45 dakika oynamışsın kırmızı kartla takımı yalnız bırakıyorsun? Bu nasıl profesyonellik???
ELYASA: Takım kaptanısın. Maç bitmiş. Hakemi bir defa alkışladın. Es geçti. Atılıncaya kadar alkışlamanın anlamı nedir??? ATILDIN; RAHATLADIN MI?..
Abdullah hocam: General korkarsa, askerleri cephede yenilir. Bu takım yaptığı transferler ve elindeki oyuncularla, size rağmen kümede kalır. Kerim'in atılmasında bu kadar paniklerseniz: İlerleyen haftalarda hangi hataları yaparsınız; tahmin etmek zor değil.
Önce, Teknik patron Abdullah Hoca, sonrada futbolcuları: paniklemek hakkına sahip değiller. Gaziantepspor henüz kendini garantiye almış değil. Yönetim ve hoca paniklerse: Bu sahadakilere yansır. Sonuç da kötü olur. Sakin olalım. Paniklersek altından kalkamayız... Başarılar.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz