Gülşah SERT

Gülşah SERT

OY VE ÖTESİ VE DAHA ÖTESİ

Gündemin flaş maddelerinden birisi ‘Oy ve Ötesi’ grubu. Gerçi artık grubu demek yanlış olur çünkü yasal olarak dernekleştiler.

 

Belki de dünyanın en şeffaf derneği. Ne yapıyorlarsa, neleri varsa hepsi anında internet sitelerinde...

 

Amaç çok basit, masum ama önemli... Oyunu kullanmakla kalma, sonrasında da sahip çık.
Oy ve Ötesi yasal yollarla ve hakkı olarak sandık başlarına müşahit koyuyor. Bu müşahitler oy kullanım işlemleri sırasında meydana gelebilecek hatalar ve usulsüzlükleri, usulünce tespit edip, tutanak altına almak ve seçim sonrasında da oy sayımına nezaret ederek, ıslak imzalı tutanağı yine yasal hakkı olarak almayı amaçlıyor.

 

 

Çünkü ıslak imzalı tutanak bu işin püf noktası. Sandığa giren oy doğru olarak sayılıp, tutanağa da doğru geçirildikten sonra, ıslak imzalı olarak elinizdeyse, iş bitmiş demektir. Bundan sonraki bütün itirazlar bu tutanak temelinde değerlendirilir.

 

Oy ve Ötesi için dernek dedik. Peki, nasıl oluyor da bir dernek, yani sivil toplum örgütü yasal olarak sandık başında bulunma, oyların sayılmasına nezaret etme ve ıslak imzalı tutanak alma hakkına sahip oluyor?

 

Çünkü bütün partiler (Birisi hariç) bu oluşumu destekliyor. Özellikle her sandığa bir müşahit koyacak alt yapısı bulunmayan küçük partiler, kendi partileri adına müşahit olarak ‘Oy ve Ötesi’ gönüllülerini gösteriyor. Böylece bütün partilerin oylarına sahip çıkan, usulsüzlükleri, hataları ve yanlışlıkları tespit eden, yasal bir yapı ortaya çıkıyor.

 

 

Oy ve Ötesi’ne bir parti dışında bütün partiler destek veriyor dedik. Amacı seçime katılan bütün partilerin ve tabi ki vatandaşın oylarına sahip çıkmak olan bir yapıya kim destek vermez ki? El Cevap: Baş harfi AK Parti...

 

Evet, anlaşılmaz bir şekilde AK Parti, Oy ve Ötesi’ne destek olmadığı gibi, taraftarları da bir adım ÖTESİNE geçip bu yapıyı baltalamaya çalışıyor.

 

OY ve HİLESİ adıyla çakma ve olumsuz algı yaratmaya yönelik hesaplar açılıyor. Bu hesapların altından abuk isimler çıkıyor... AK Parti taraftarı bazı yazarlar, kendileri hariç bütün partilerin desteklediği ve özellikle de mali yapısı çok şeffaf olan bu gençleri PARALEL tarafından finanse edilmekle suçluyor. Hedef gösteriyor vs... vs...

 

TROL tabir edilen bazı kişiler Oy ve Ötesi’nin daha Ötesi ve gizlisi olduğunu ima edip duruyor.
Eşim Oy ve Ötesi gönüllülerinden. Cemaatin bırakın finanse etmesini, ucundan bulaştığını hissetse, kapılarından geçmez.

 

Benim asıl anlamadığım şudur ki: AK Parti, amacı tamamen oylara sahip çıkmak ve her sandıkta dürüst, şaibesiz ve sorunsuz bir seçim yaşanmasına katkı sunmak olan bir yapıya niçin karşı çıkar?
Ben AK Parti yetkilisi olsam özellikle Güneydoğu ve AK Parti’nin az oy aldığı sandıkları düşünerek Oy ve Ötesi’ne özellikle destek veririm.

 

Seçim öncesi Oy ve Ötesi’nin Gaziantep’te son iki eğitim toplantısı olacak. Yerini ve saati sır değil. Öğrenmek isteyen beş dakikada öğrenir. Bence AK Partili vekiller bu iki toplantıdan birine en azından uğramalı ve böyle bir oluşumun karşısında değil yanında olduklarını ifade edip, destek vermeliler. Diğer partilerden bu toplantılara uğrayan aday ya da yetkili oldu mu bilmiyorum. Ama bence aynı şeyi onlar da yapmalı.

 

Davet etmek benim yetkim ve haddim değil. Ama parti yetkilileri Oy ve Ötesi yöneticilerine bir telefon açıp “Biz geliyoruz” deseler, “Hayır” cevabı duymayacaklarına eminim.

 

Bir sözüm de oy kullanacak vatandaşlara. Siz sağda solda gevezelik edenlere, ona buna kalemşörlük yapanlara bakmayın. Bu Oy ve Ötesi üyelerine sahip çıkın... Oyunuzu kullandıktan sonra ellerini sıkın. Hal hatır sorun. “Kolay gelsin” deyin... Onlar sizin oylarınıza sahip çıkmak için, mis gibi Gaziantep pazarında, kebap yellemeye değil, sandık bekçiliğine gidiyorlar. Onlar sizin oylarınıza sahip çıkıyorlar... Siz de onlara sahip çıkın.

 

Sandıklarda Oy ve Ötesi üyesinin kim olduğunu nereden mi bileceksiniz? Bileklerine bakın, mutlaka anlarsınız...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz