Bülent ÖZATAY

Bülent ÖZATAY

OTİZM VE TELEVİZYON

02 Nisan tarihinde başlayan “Otizm” Haftası süresince hemen her gün, şehrimizde de pek çok etkinlik yapılıyor. Genellikle Ömer Ersoy Kültür Merkezi ve Şehitkâmil Kültür Merkezi’nin kullanıldığı bu etkinlikler Büyükşehir Belediyemiz tarafından da destekleniyor. Atölye çalışmaları ve seminerlerle farkındalık yaratma ve bilinçlendirme çalışmalarının yapıldığı bu aktivitelerin yanında, 5 Nisan 2015 Cumartesi günü Onat Kutlar Kültür Merkezi’nde bir konser verildi ki, sanırım katılanları bu denli etkileyen bir konsere insanlar hayatlarında çok fazla rastlayamazlar.

 

Hemen her gün yapılan bu aktivitelerin hepsine katılmaya çalıştım, ancak bazı etkinliklere katılma şansını maalesef yakalayamadım.

 

Bugün sizinle, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Sayın Cem Gökçen’in dün Şehitkâmil Kültür Merkezi’nde vermiş olduğu ve benim de takip ettiğim semineri paylaşmak istedim.

 

Geçmişte 2000’de 1 görülen ve bugün 100’de 1’lere kadar büyük bir sıklıkla görülen otizm rahatsızlığını en basit söylemle “İletişim bozukluğu” olarak tanımlarsak; çocukların çok küçük yaştan itibaren, hatta bebekken aile içi iletişiminin ne denli önemli olduğunu söylemek sanırım bir kehanet değildir.

 

Bu gerçekten hareketle, çok büyük bir keyifle izlediğim ve faydalandığım bu seminerden edindiklerimle bebekleri veya küçük çocukları olan ailelere bir çağrıda bulunmak istiyorum,

 

“Evlerinizden televizyonlarınızı paketleyip kaldırın” lütfen. Dünyayı takibinizi gazete ve radyo çerçevesine indirin. Hatta çocuklarınızın eline akıllı telefonlarınızı kesinlikle vermeyin. Emin olun, çocuklarınız bu aletlerle küçük yaşta tanışmayınca hiçbir şey kaçırmayacak ve kaybetmeyeceklerdir.

 

Seminer sırasında Sayın Doç. Dr. Cem Gökçen’e yaptığım ve kendisinin de ciddi olarak ilgileneceğini söylediği bu çağrımı, kendilerine burada bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Küçük çocuklu ailelerin evlerinden televizyonlarını otizm tehlikesi nedeniyle kaldırmaları gerekliliği, televizyon kanallarında birer “Kamu spotu” olarak vatandaşa duyurulmalıdır. Bu anlamda, konunun sahibi olan tıp dünyasının harekete geçirilmesinde Sayın Cem Gökçen’in üzerine düşeni yapacağına inanıyorum.

 

 

Diğer taraftan, umarım Sayın Cem Gökçen, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan otistik çocukların eğitim merkezlerinde, yeni uygulanmaya başlayan mental özürlü çocuklarla otistik çocukların bir arada eğitimlerinin ne denli hatalı olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı’yla görüşerek, akademik çalışmalar ışığında düzeltilmesine öncülük edecek ve böylece doğru uygulamaların başlangıcı sağlanacaktır.

 

 

Konunun çok dışında ve bana çok yabancı olan bir mevzuda yazarken, belki hatalı ifade ve yaklaşımlarım olabilir. Varsa, özürlerimin kabulünü dilerim.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz