Mehmet YEDİPINAR

Mehmet YEDİPINAR

ÖLÜME İMAN GÖZLÜĞÜ İLE BAKMAK

Sevdiklerimiz gözümüzün önünde yok olup giderken, dünya bize sıkıntı veriyor. Bunalıyoruz, ruhumuz daralıyor, isyan ediyoruz. Bugün bu yaramıza merhem süreceğiz.

Ölüm bir yok oluş, dağılma, çürüme, lezzetlerin son bulması, yılanlar çıyanlar diye bize yıllarca yanlış anlattılar ve gözümüzü korkuttular. Hâlbuki ayette bakın ne diyor “Hanginiz daha güzel işler yapacaksınız diye sizi imtihan etmek için ölümü de, hayatı da yaratan Odur.’’ Ayet nasıl yorumlanmalı acaba? Ölüm nasıl mahlûk ve nimet olabilir?


Ölüm bir nimettir deyip başlayalım; Dünya misafirhanesinde bir askeriz, ölümün gelmesi ise hayat vazifelerinden bir terhistir, şöyle bir hatırlayalım isterseniz terhis tezkeresini aldığımızda nasıl mutlu olmuştuk, artık şınav çekmek, nöbet tutmak, eğitimlerden geçmek gibi bir vazifemiz olmayacak. İşte aynen bunun gibi insanında bu dünyadan aldığı terhis tezkeresi ölümdür.

Ölüm bir paydostur; hani Cuma günü okullarda paydos zili çalar ya, öğrenciler iyi bilir nasıl rahatlardık ya da, işçileri düşünelim; ağır şartlar altında çalışıyoruz. Sıkıntı çekiyoruz. Bir paydos saati geldiğinde nasıl seviniyoruz. İşte aynen bunun gibi ölümde dünyanın zorlu şartlarından ağır yüklerinden bir paydostur.

 

Ölüm bir mekân değişikliğidir; ebed ebed diye bağıran bir ruhumuz, adeta büyüyen balığın cam fanusa sığmayıp yeni bir mekâna geçmesi gerektiği gibi. Sonlu dünyada, sonsuz bir kalbi karşılayamadığı için insanın mekânının değişmesi zorunludur.

 

Ölüm bir vücut değişikliğidir; nasıl bir tohum toprağın altına girip kimyevi muamele ile tohum iken bir sümbül olup vücut değiştiriyor ya da bir yumurta belli bir süre sonunda civciv oluyor aynen öylede bizde bu bedenle toprağın altına girip yok olmayacağız. Başka bir diyarda sonsuzluk karşısında yıpranmayan başka bir beden elbisesi verilecek.

 

Ölüm ayrılık değil ölüm bir kavuşmadır. Şimdi denilse bize Hazreti Muhammed aleyhissalatu vesselam dünyanın öbür ucunda eminim ki, inanan ve inanmayan bütün insanlık oraya gitmek isteyecek, parası olmayanlar yayan koyulur yola Efendimi göreyim diye. İşte ölüm bizim için bir bilet Efendimizin yanına gitmek için bir bilet.

 

Ölüm bir nimet ölüm ile kâinatı adeta tesbih tanesi gibi çeviren sonsuz güç sonsuz kudret sonsuz izzet sonsuz azamet sonsuz rahmet sonsuz ihsan sahibi ve her sıfatı sonsuz her ismi sonsuz olan rabbimize keremi, lütfu ve ihsanı bol olan yüceler yücesi Cemalullah’a kavuşacağız nasıl nimet olmaz ölüm.

 

Daha birçok güzel yanı olan ölüm nimetini yazmakla köşeler dolar taşar biz bugün birkaç yönünü ele aldık, inşallah istifade etmişsinizdir.

 

Rabbim ölünce efendimizin dibinde olanlardan ve cenabı hakkın kulum senden razıyım, dediklerinden eylesin. Selametle.

 

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz