Psk. Sevgi Altan

Psk. Sevgi Altan

Öfke Kontrol Bozukluğu

Öfke istenmeyen veya da hoşnut olunmayan durumlar olduğunda dışarıya yansıtmış olduğumuz duygudur. Her zaman mutlu olamıyor insan kimi zaman hoşnut olunmayan durum karşısında öfkemizi yansıtıyoruz. Önemli olan bu öfkeyi nasıl yansıttığımız, nasıl yönlendirdiğimizdir.

Öfkeye eşlik eden içsel ve dışsal olarak nitelendireceğimiz nedenler vardır

Dışsal nedenler kişilere, olaylara bağlı olarak oluşmaktadır. Mesela; trafikte yaşanan öfke, iş yerinde iletişim eksikliğinden kaynaklanan öfke, anlayışsız arkadaşlar, baskıcı müdürler, mükemmeliyetçi anne babalar, ekonomik durumlar, epilepsi hastalığı, çocuklukta ve ergenlikte yaşanan cinsel tacizler, travmatik yaşantılara maruz kalma bunlar uzayıp gitmektedir. İçsel nedenler de kendi sorunlarımızdan kaynaklı olarak ortaya çıkanlardandır.  İstenmeyen durumların yaşanması, planların uygulanamaması, hayal kırıklıklarının olması,  istenen düşünce dışında davranan kişiler veya da olumsuz düşünülen davranışların tekrarlanması insanları öfkelendirmektedir.

Öfkeyi dışa vururken doğru yolu seçmek önemlidir

Öfkenin neden olduğunu anlamak, nelere öfkelendiğimizi tespit etmemiz gerekmektedir.  Öfke normal bir duygudur hiç öfkelenilmemeli diye bir şey yoktur ama öfkemize sebep olan durumu anlamamız, nasıl olaylar karşısında, nasıl kişilere karşı öfkelendiğimizi, tavırlarımızı düşünmemiz gerekmektedir.  Nasıl bir tehdit algılıyorum da bu olaya ben öfkeyle karşılık veriyorum diye kendi kendimize sormamız gerekir. Aslında kendimizi tanımaya çalışmalıyız, olayların yaşanan olumsuzlukları farkında olduktan sonra ise öfkeyi nasıl kontrol edeceğimizi, en uygun yolla nasıl dışa vuracağımızı öğrenmeye çalışmalıyız.

Birinci basamak durumun farkında olmak

Nelerin, hangi olayların bizi öfkelendirdiğini anlamaya çalışmak önemlidir öfkelenildiğinde biran da bunu değiştirememiş olabiliriz bazı etkenlerden dolayı, fakat sonrasında bu duruma nasıl karşılık verilmesi gerektiğini kafamızda oturtmaya çalışıyor olabileceğiz. Hislerimize fırsat verip anlamaya çalışmak gerekiyor. Kendimizi dinlemek derin derin nefes almak, duygularımızı ifade etmek için yol düşünmek, hareketlerimizi kontrol etmeye çalışmamız gerekiyor.

Mizah öfke için iyi bir yöntemdir

Öfkelenmek normal olduğu gibi hoşnut olunmayan durumla karşılaştığımızda da onunla mizah yoluna girmekte normaldir. Öfkelenildiğinde akla gelebilecek güzel şeyler insanları tebessüme götürür o ortamın kasvetinden olumsuzluklarından arındırmaya çalışır. Güzel durumların varlığını hatırlamak, öfkelenilen durumla ilgili duyguları daha sonra aktarmaya çalışmak kendimizle ilgili değişimler yapmak için çaba sarf etmek gerekir. Öfke ile baş etmede mizah kolaylık sağlayacaktır.

Öfke durumunda bazı tepkiler ortaya çıkmaktadır

Öfke sadece karşımızdaki insana değil, kişiye de bedensel ve ruhsal anlamda zarar vermektedir.  Kişi de nasıl bir değişiklik olur? Kan basıncının artması meydana gelir kalp atışlarında hızlanmalar olur, aşırı şekilde stres ve gerginlik semptomları en üst derecede hissedilir, bilinç kapalı değil fakat işlevde bozulmalar meydana gelmiştir, nefes alıp vermede düzensizlik olur bunlarla beraber duvara, kapıya yumruk atmalar, eşyaları fırlatmalar, başını vurmalar gibi davranışlarda yapılmaktadır.

Öfkenin yükselmesiyle saldırganlıkta artar

Saldırganlık öfkenin bir yansımasıdır. Yaşanması gereken fakat nasıl dile getirileceğini, tarzını yani kontrol etmeyi öğrenmek gerekir. Abartılı ve kontrolsüz öfke patlamaları hem kişiye hem de karşısındaki kişilere zarar verip daha büyük problemlere davetiye çıkarır. Tedavisi için psikoterapi yöntemleri ve belli ilaçlar kullanılmaktadır dolayısıyla bu duruma dair belirtiler var ise bir uzmana başvurulması gerekilmektedir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz