Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

OFF ROAD İN FUTBOL OUT

Bundan iki yıl önce yine bir sonbahar-kış günü Gaziantep Off Road Kulübü’nün bir gezisinde birebir tanışma imkanım olmuştu Off Road ile. 

Karlı çamurlu bir günde, kulüp üyelerinin nazik daveti ile katıldığımız gezide önce dostluğa ve disipline, sonra doğanın güzelliğine, devamında heyecan ve adrenaline şahit olmuştuk. Unutulmaz bir gündü ve her anını BOSS Dergisi’nin hobi sayfalarında okurlarımızla paylaşmıştık.
O dönemde sadece bir grup olarak geziler düzenleyen topluluk, özverili çalışmalar neticesinde kısa sürede kulüp olma başarısını gösterdi.

Belki dile kolay geliyor ama çok emek verildi. Birebir şahit olduğum için biliyorum. Üyeler kendi mesailerinden fedakarlık yaptılar, kendi işlerini aksattıkları dönemler oldu, toplantılar gerçekleştirildi, prosedürler tamamlandı. Tanıtımdan organizasyona kadar bütçeler hazırlandı.
Bu süreçte ise akıllarda hep büyük bir organizasyon yapmak ve bunu toplumla paylaşma fikri ön plandaydı. Yapılacak organizasyon hem kulüp için, hem şehir için bir ilk olacaktı.
Kolay değildi tabii; parkur yeri, etapların hazırlanması, sponsor bulma, diğer illerden katılım sağlama, insanlara duyurma, misafirlerin ağırlanması, seyircilerin ulaşımı, rahat ettirilmesi, güvenli bir yarış imkanının sunulması vesaire vesaire…

Hepsi bir şekilde halledildi ve bütün hazırlıklar yapıldıktan sonra, organizasyon için start verildi.
Hafta sonu Cumartesi günü Göl Restoran’da kahvaltı ile başlayan organizasyon gün boyu çeşitli etkinliklerle devam etti. Şehir adeta Off Road’a ısındırıldı. Off Road meşalesi yarışlar başlamadan bir günce yanmaya başladı ve artık şehir hazırdı.
Sıra final gününe geldi.

Öncelikle organizasyonun Prima Mall AVM’nin hemen yanı başında gerçekleştirilmesi ulaşım açısından tam isabet oldu. Ayrıca AVM’den çıkan insanlar da bu şölene ortak olma fırsatı buldular.
Pazar günü, meteoroloji yağmurlu dese de, yağmur falan yoktu. Biraz serin olsa da seyirciler için de hava tam kararındaydı. Belki 8, belki 10 bin insan bu şölene ortak oldu. Sürekli bir seyirci sirkülasyonu vardı. Gün boyu takip edenler olduğu kadar, alışverişten çıkıp da organizasyonu orada fark edip, çoluk çocuk aileleriyle birlikte seyredenler de oldu. Kısacası akşama kadar gelenin gidenin haddi hesabı yoktu…

Bense yarışların yapıldığı alana gelip de, parkuru ilk gördüğümde gerçekten heyecanlandım. Seyircilerin olduğu bölüm tıklım tıklım doluydu. Gazetecilerin bulunduğu bölüm parkura biraz daha yakın olduğu için yaşanan mücadeleyi daha yakından takip etme imkanım oldu. Etaplar oldukça çetindi. Şeytan çukurundan, çamur havuzuna kadar yok yoktu.
Konya, Bursa, Mersin, Adana, Osmaniye, Kilis velhasıl Türkiye’nin dört bir tarafından Offroadçular gelmişti.

Hepsi tek tek hünerlerini sergiledi. Zamanla yarıştılar, zorlu etapları en kısa sürede bitirmek için müthiş bir mücadele verdiler. Virajı alamayanlar, çamur deryası olanlar, arızalanan araçlar oldu.
Zorlu virajlar, dev çukurlar, dik yokuşlar ve çamurlu yollarda muhteşem bir görsel şov yaşattılar.
Parkur içerisinde ve dışında hep gülen yüzler vardı. Doğayla insanın mücadelesi gönüllere taht kurdu.

Sporun sevgi, saygı ve centilmenlik olduğunu gösterdiler.
Hatta Gaziantep Off Road Kulübü üyeleri ev sahibi oldukları için yarışlara katılmadı. Çok da şık oldu, bu davranış çok yakıştı. Gaziantep ekibi yarışlar sonrası sadece küçük bir gösteri yaptı.
Unutmadan Yılmaz Mutlu’ya da ayrı bir parantez açmak, hakkını vermek gerek. Arazi araçlarının bile zorlandığı etaplara gözü kara girdi. Motosikletiyle harika bir şov yaptı, çamurun içine daldı ve çıktı. Seyircileri adeta büyüledi.
Akşam olunca akıllarda hoş bir anı kaldı.  

Sonuç mu?

  • Kazanan Gaziantep oldu.
  • Gaziantep’in bugünlerde dışarıdan algılandığı gibi olaylarla anılan bir şehir olmadığını, hatta spor organizasyonlarına ev sahipliği yapabilecek kadar güvenli olduğu deklare edilmiş oldu.
  • Sporun yalnız futboldan ibaret olmadığına şahitlik ettik.
  • Müsabakaların ailecek de izlenebildiğini gördük.
  • Rakip olmanın düşmanlık olmadığını, sporun ruhunda sevgi, saygı, heyecan ve centilmenliğin olduğunu gördük.
  • Sarı ve kırmızı kartlar olmadan da yarışılabildiğini, futbolun iyiden iyiye kirlendiği ülkemizde, spor adına güzel şeylerinde olduğunu gördük.
  • Gaziantep’in bu tür sosyal organizasyonlara olan ilgi ve alakasına şahitlik ettik.
  • Bu tür organizasyonların insanlar üzerindeki pozitif yansımalarını gördük.

 

Darısı seneye inşallah;

Başta Gaziantep Off Road Kulübü Başkanı Mustafa Erdoğan olmak üzere Caner Sağlamcı, Orkun Balat, Mehmet Nuri Turan, Mustafa Akdoğan, Murat Şerbetçi, Göktuğ Güzelbey, Mehmet Boyunsuz, İlhan Erat, Cahit Kayısı, Temur Bülbül, Erkan Bükücü, Muhammet Nurgün, Nurullah Tosun, Murat Doğan Ercan, Bülent Ercan, Serhat Bilecen, Fatih Elbistan ve tüm Gaziantep Off Road Kulübü üyelerine böylesi bir organizasyonu Gaziantep’e kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Ayrıca başka şehirlerden gelerek bizlere görsel bir şov yaşatan Off-Road tutkunlarına sonsuz teşekkürler.  Darısı seneye inşallah…

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz