Uzm. Psk. Dnş Nida Sağlamcı

Uzm. Psk. Dnş Nida Sağlamcı

Odak noktanız mutluluk olsun

Bu haftaki yazımda sizlere son dönemlerde sık rastladığım bir konudan bahsetmek istiyorum.

Ebeveynleri çok endişelendiren, kaygı düzeylerini arttıran aslında çok rastlanan fakat toplumda çok az bilgi sahibi olunan Özel Öğrenme Güçlüğü. Bu sıkıntının tanısının konulması için 6 yaşı beklemek gerekebiliyor. Fakat sıkıntı daha küçük yaşlarda okul öncesinde belirtilerini göstermeye başlıyor.

 

Bu çocukların genel olarak zihinsel skorları normal veya normal üstü olmasına rağmen akademik başarıları bu durumla paralel gitmeyebiliyor. Aileler bu akademik başarıdaki sıkıntıyla öncelikle 1.Sınıf çocuklarına öğrenmeleri konusunda baskı uygulayabiliyor. Fakat bu baskı durumu öğrencide özgüvende yıkıma neden oluyor. Bu ve bu gibi durumları gözlemdiğiniz taktirde bir uzmandan yardım alarak çocuğun yol haritasını çizmekte fayda görülür. Sık rastladığımız durumların bir tanesi de yüksek sosyo-ekonomik düzeyden gelen anne babaların durumu anladıkları andan itibaren çocuğa yönlendirmeyi yanlış kanallardan yapmalarıdır.

 

Bu şu sonuçları doğurur. Depresyon anksiyete ve sınav kaygı alt yapısının oluşması, kaliteli iletişimin bozulması ve daha bir çok semptomu beraberinde getirmesi gibi… peki kısaca nedir öğrenme güçlüğü?                                                                                                            

 

1994 yılında yayımlanan DSM IV’e göre;    
 

 

1. Okuma Bozukluğu (Dyslexia): Bu bozukluk okurken atlama anlamı bozma, yer değiştirme,yavaş okuma, heceleme, anlamama şeklinde görülen bozukluğu ifade etmektedir. Disleksinin de iki farklı türü vardır:

a. Gelişimsell Disleksi: Herhangi bir zeka sorunu olmayan bir kişi okuma yeteneğini hiçbir zaman kazanamazsa veya çok geç ve yavaş kazanırsa ve buna yol açan herhangi bir beyin hastalığı söz konusu değilse buna ‘Gelişimsel  Disleksi’ denir.

b. Sonradan Edinilmiş Disleksi: Okumayı öğrenmiş kişilerde beyin hasarına bağlı olarak ortaya çıkan okuma güçlüğüne ‘Sonradan Edinilmiş Disleksi’ denir. Okuma güçlükleri için nörologlar, aleksia terimini kullanmaktadırlar. Aleksia, daha çok kazanılmış bir bilginin yitimi anlamında kullanılırken disleksia ise okuma öğrenmesinin engellenmesi anlamlarını içermektedir.                                                                                                                                                         

 

2. Hesaplama Güçlüğü (Diskalkuli): Hesaplama zorluğu ve hesap yapma zayıflığı için kullanılan bilimsel kavramdır. Sağlık örgütü diskalkuliyi; genel zekâ noksanlığı  ya da yetersiz eğitimden dolayı açıklanamayan hesaplama becerilerinin kısıtlanması olarak tanımlar.                                                               

 

3.Yazma Güçlüğü (Disgrafi): Yazma yeteneğinin kişinin yaşından zeka kapasitesinden ve eğitim düzeyinden daha düşük olma durumudur.                                                                                                                       

4. Başka Türlü Adlandırılamayan Öğrenme Güçlükleri: Bu gruptaki öğrenme güçlüklerinin temel özelliği akademik beceri bozukluklarının zeka geriliği, yetersiz eğitim ya da duygusal özürlerle açıklanmayan bozukluklardır (Bingöl, 2003; Ercan, 2001; DSM IV, 1994; Özsoy ve di!., 1998).                  

 

Kısacası düzeltilebilmesi mümkün olan bu gibi rahatsızlıklara değil çocuğumuzun mutluluğu, özgüveni ve kendini en doğru biçimde ifade edebilmesine odaklanmalıyız.

 

Sağlık ve sevgiyle kalın…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz