Vedat DİRİ

Vedat DİRİ

NEFS-İ SURET

Son dönemlerin modası, selfie…
Ya da öz türkçe ile öz çekim…. Ve yahut bir reklam filmindeki deyimi ile nefs-i suret.
Kendi kendisinin resmini çekmek işte ..

Futbol’a uyarladığında teknik taktik ve maç sonrası analiz de demek mümkündür sanırım.
Pazar günü Trabzon da oynanan mücadelenin nefs-i suretini çekelim gelin hep beraber.
Bir hafta önce Karabük önünde o kötü sahamızın zemininde alınan galibiyet kimseyi şaşırtmasın diye konuşuyordum hafta içinde zira takımda adaptasyon sürecini tamamlamış bir sürü oyuncu vardı, ha keza hocamız için bile bu geçerliydi.

Trabzon’a giderken galibiyetten o kadar emindim ki bazı arkadaşlarım gülmekten kendilerini alamadıklarını söylüyorlardı bu yorumuma.
Maç başladığında 2 -0 dana sonra telefonlarım çalmaya başladı, usta bu ne iş? Abi harbiden iyi oynuyoruz.! Biz bu maçı alırız…! Diyen en az 10 telefon geldi.
Hepsine söylediğim şey bu maçın böyle bitmeyeceği ve hatta tecrübesizlik yaparsak maçı verebileceğimizi bile anlattım..

Zira daha birbirini yeni tanıyan oyunculardan kurulu bir takımız, defansif unsurlarımızı tam oturtmuş değiliz ve eldeki futbolcularımızdan tam anlamıyla yararlanamıyoruz diye bir yorumda daha bulundum.

Maç bildiğin basket maçına dönmüştü, 4- 2 den sonra Okan Buruk geçmiş bilgilerini kullanıp oyunu yavaşlatmalıydı ve bunu da yaparken kendi sahasına kapanmadan oynamalıydı.
Ancak bunu bir nebze başardık, galibiyeti koruma sevdası ile geriye yaslandık ve Trabzon’un üstümüze gelmesine izin verdik.
Geriden gelen takımlar bu tür maçlarda hep avantajlıdır zira kaybedeceği bir şey yoktur ama olursa çok şey kazanacaktır.

İşte bunu hesaplayamadık hele zaman geçirme modasına Real Madrid bile uymuşken bizim bunu akıl edemememiz de ayrı bir tecrübesizlikti.

Neyse olan oldu maç berabere bitti ama takımın nefsi suretini çektiğimizde daha akılcı oynaması gerektiği daha tecrübeli işler yapması gerektiğini ve tamamlanmak üzere olan uyum probleminin
En kısa sürede netleşmesi gerekti çıkıyor ortaya.
Şimdi bu 2 haftanın havası ile Pazar günü Mersin’i yenersek suretimizin nefsimize ne kadar uyduğunu da belirlemiş oluruz diye düşünmekteyim.
İyi haftalar

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz