Psk. Y. Emre Yılmaz

Psk. Y. Emre Yılmaz

Neden mutlu olamıyoruz?

İsterseniz gelin, işe mutluluğun tanımını yapmaya çalışarak başlayalım.

Nedir mutluluk? Mutluluk genel olarak iyi hissetmek, hayatından memnun olmak olarak tanımlanabilir. Peki bizler “neden mutlu değiliz?” bu soruya benim baktığım yerden cevap bulmaya çalışalım.

Bir eylemde bulunurken, bir ortama girerken, yeni bir hayat olayıyla karşı karşıya gelirken mutluluk amaç olmamalıdır. Çünkü çelişik bir şekilde, mutlu olmaya çalışılarak mutlu olunmaz. Mutluluk bir sonuçtur, amaç değildir. Mutluluk, deneyimin sonunda ya kendiliğinden gelir ya da gelmez.

Mutlu olma hedefiyle bir eylemde bulunursanız, muhtemelen mutlu olamazsınız. Yapmanız gereken hayata karışmak, eyleme geçmek ve o eylemin sizde oluşturduğu duyguyu kabullenmektir.

Oturduğumuz ekranlar karşısında her gün binlerce mesaj bombardımanına tutuluyoruz. Çoğunun bize verdiği mesaj, en temelde benzer: x ürününe sahip olursan mutlu olabilirsin.

Sahiden mutluluk satın alınabilir mi? Satın alma davranışı bizi daha mutlu kılar mı? En iyi ihtimalle, geçici ve kalıcı olmayan bir mutluluk elde edebiliriz bu şekilde.

İnsan, varoluşundan bu yana hep kendini diğer insanlarla ilişki içinde daha anlamlı ve mutlu bulmuştur. Ama şu an yanlış ve aşırı teknoloji kullanımı ve betonarme, diğer insanlarla ilişkileri oldukça kısıtlayan sözde modern mimariyle, biz diğer insanlardan izole bir hayat yaşıyoruz.

Bu da en temelde sosyal bir varlık olan insanın içinde bir huzursuzluk, mutsuzluk, tatminsizlik yaratıyor.

Bu hayatta mutluluk kadar mutsuzluk da olağan ve normal bir durumdur. Bize düşen sevdiğimiz insanlarla olmak, bize iyi geleceğini düşündüğümüz eylemlerde bulunmaktır.

Bunu yaparken de bir mutluluk-mutsuzluk ekonomisi geliştirmemektir. Hayata karışın, yeni deneyimler edinin, mutsuzluğu da kabul edin.

Sürekli “mutlu olmalıyım” diye düşünmemek sizi daha mutlu kılacaktır.

Mutlu haftalar diliyorum…

Yorumlar (3)

+ Yorum Yaz