Dila Dai

Dila Dai

Mütevaziliği yaşatmak

Saygı ve edep bu coğrafyanın kültüründe önem teşkil eden kavramlardan.

Özellikle çocuklarımızı yetiştirirken bu kavramları temel değerler arasında göstermekteyiz.

Peki yine yaşadığımız bu topraklarda saygılı ve mütevazi kişiliklere hak ettikleri şekilde karşılık veriyor muyuz?

Mütevazi insan…

Mütevazi ilişkiler...

Mütevazi hayat…

Özellikle son zamanlarda bir çok hayat ve yaşam felsefesi mütevazi bir duruş takınmamız gerektiği üzerine söylemlerde bulunmakta. Saygı sürekli dillerde dönen popülaritesini arttırmış bir kavram. Peki mütevazi kişilikleri hayatlarından bezdirenler kim? Niçin mütevazi bir duruş takınan kimseyi ezip geçebilirim düşüncesi kafalarda yer etmiş?

İnsanoğlu bilgi birikimi arttıkça güçlenir. Daha bir dik duruş, haliyle sağlam bir özgüven karakterine oturmaya başlar. Hepimiz yaptıklarımızla, kazançlarımızla ve çevremize kazandığımız insanların varlığıyla temelde başarılarımızla övünç duyarız.

Bunu etrafımızdaki insanların görmesi ve takdiriyle de övünç duyarız. Peki bunların hepsi olurken, mütevazi kalabilmek çabasını da aynı derece gösterebiliyor muyuz?

Kavram ve uygulamada çocuklarımıza katmak istediğimiz şeyleri, bizler ne derece kendi hayatımızda gösterebiliyoruz?

Bu değerlerin sadece kelimelerde kalmaması adına bir çaba içinde olan insanları hayata küstürmemek lazım diye düşünmekteyim.
Hayatı bir denge üzerinde götürmek o kadar zor ki…

Tevazuyu hak eden insanlar olduğu gibi hak etmeyenler ile de karşılaşmaktayız. Yersiz ve gereksiz saygı gösteren insanlara da bu konuda hatırlatıcı olmak boynumuzun borcu.
Bir küçükten bir büyükten fikir almak gerektiği fikrini duydum bir sohbet esnasında. Ne doğru ne güzel bir cümle..

Mütevazı duruşa karşı saygısız davranan insanları uyarmak çok kolay olmasa da, gereksiz saygı duyan insanı uyarabilmek ve dönüşümünü sağlamak daha kolay olacaktır fikrindeyim. ( Sizi dinler ve düşüncelerinize karşı daha hoşgörülü oldukları için)
"Lüzumsuz tevazunun neticesi ahmaktan nasihat dinlemektir" durumuna düşmemek için kendinizi ve çevrenizdekileri bir kere daha değerlendirin derim.

Mütevaziliği doğru şekilde yaşatabilmek için çabamızı sürdürelim.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz